Pracovní úřad a škola

Dobrý den,
rozhodl jsem se změnit povolání a s tím i souvisí studium. Dal jsem se na učňovský obor, který bych měl vystudovat během jednoho roku a je zakončen vyučním listem. Doposud jsem pracoval 5 let. Je mi 23 let. Chápu, že mě mají ze zákona povinnost vyživovat rodiče, nicméně vzhledem k zaplaceným daním a pojištěním si myslím, že i tak bych měl mít nárok na podporu v nezaměstnanos­ti(navíc jsem 5 let žil sám a je mi trapné po rodičích chtít peníze). Na jednom prac. úřadě mi paní na informacích sdělila, že ano, že mi budou "hledat" práci, na dalším mi paní řekla, že když budu studovat, že nemám nárok na nic. Navíc to byly pracovnice z informací a stejně spíše závisí na konkrétní pracovnici ke které budu přidělen.
Každopádně mezi školou a ukončením prac. poměru je asi 14 dní okno, takže tak jako tak budu muset na prac. úřad. Nepřijde mi to příliš fér, abych neměl na žádné dávky nárok. Navíc žiji s přítelkyní 4 roky a budu studovat v jiném městě(bydlet budu u rodičů) a nechci jí říct teď tu plať nájem sama a já se za rok vrátím, snad s prací a budeme žít jako předtím. Nehledě na to, že by jí moc peněz po zaplacení nájmu nezbylo. Mám něco naspořeno z čeho budu žít, ale na pomáhání s nájmem by to nebylo. Nájem na město, kde bydlíme máme jeden z nejnižšich.

Děkuji za odpověď.

Saikan
23. 4. 2014 20:32

Odpověď

Zcela jistě se po ukončení zaměstnání zaregistrujte na Uřad práce. Zařazení a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání nebrání, pokud fyzická osoba soustavně se připravující na budoucí povolání získala v rozhodném období zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 12 měsíců. Skutečnost, že se soustavně připravuje na budoucí povolání, je fyzická osoba povinna Úřadu práce oznámit při podání žádosti o zprostředkování zaměstnání do 8 dnů ode dne zahájení soustavné přípravy na budoucí povolání. Co se týče pobírání sociálních dávek u zletilého nezaopatřeného studenta. Psal jste, že budete žít s rodiči. Abyste se mohl posuzovat bez rodičů, tj. samostatně, tak např. pro přídavky na dítě byste musel mít jiný trvalý pobyt, než rodiče, musel byste prokázat, z čeho žijete (výživným) a také byste musel doložit potvrzení od zaměstnavatelů rodičů, že si na Vás rodiče neuplatňují slevu na dani. Pro dávky pomoci v hmotné nouzi byste musel dokonce doložit podaný návrh na soudní stanovení výživného pro Vaše rodiče. Teprve poté byste se mohl posuzovat samostatně. Co se týče příspěvku na bydlení – na tuto dávku má nárok, při splnění dalších podmínek, pouze nájemce či vlastník bytu či nemovitosti, který má navíc v bytě také trvalý pobyt. Dávka se vypočítává z příjmů všech osob, které jsou v bytě hlášeny k trvalému pobytu a porovnává se s náklady, které vynakládáte na bydlení. Obecně lze říci, že pokud náklady na bydlení jsou alespoň ve výši 30% Vašich příjmů, příspěvek na bydlení by mohl vycházet. Tuto dávku vyřídíte na Úřadu práce, oddělení státní sociální podpory.

Jana Davidová (Poradkyně pro dávky státní sociální podpory.)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).