Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat - Jsem řádně zaměstnaná už 10. rokem a minulý rok mě potkali zdravotní potíže. Byla jsem tedy 9 měsíců na nemocenské. Teď těsně před nástupem zpět do zaměstnání, jsem zjistila, že jsem těhotná. Momentálně dovybírám starou dovolenou (nařízenou zaměstnavatelem). Jelikož jsem po dvou operacích v podbřišku viděl by mě pan doktor nejradši opět co nejdřív na neschopence nebo na rizikovém. Bojím se,ale že přijdu o peníze co se týká mateřské.Dotaz tedy zní - z čeho se vypočítává mateřská?
Nebo jakou dobu bych měla minimálně odpracovat než půjdu opět na neschopenku nebo rizikové abychom na mateřské brali pak slušné peníze za odpracovaných 10 let?
(9 měsíců neschopnost - 2 dny v práci - 10 dní dovolená = dosavadní postup)
Děkuji Bára
Výše peněžité pomoci v mateřství činí 70 % denního vyměřovacího základu.
Denní vyměřovací základ u zaměstnanců se zjistí tak, že započitatelný příjem (tj. veškerý příjem podléhající odvodu pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti) zúčtovaný v rozhodném období, se dělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Do tohoto počtu dnů se však některé dny nezahrnují, aby neodůvodněně nedocházelo k rozmělnění výše denního vyměřovacího základu (např. dny poskytování nemocenského).
Rozhodným obdobím je zpravidla období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém žena nastoupila na mateřskou dovolenou. Bližší informace Vám podá Okresní správa sociálního zabezpečení.