Dobrý den, prosím měla bych dotaz, můj vzdálerný příbuzný je nezaměstnaný, pochází z malého města, kde je velká nezaměstnanost.Bydlel zde v nájemním bytě a pobíral zde dávky na bydlení a dávky hmotné nouze na živobytí.
Tento byt uvolnil a nyní se stěhuje do mého družstevního bytu,kde mám já trvalé bydliště, ale bydlím u rodičů.Prosím o radu, jakou smlouvu použít pro nájem mého družstevního bytu tomuto příbuznému a zda musí mít trvalý pobyt pro pobírání příspěvku na bydlení.Současně se ptám, zda nevadí můj trvalý pobyt v tomto bytě,aby nedošlo ke krácení dávek.Předběžně jsem se ptala na sociálním odboru, kde mi bylo řečeno, že pokud s ním sepíši podnájemní smlouvu,nemusí zde mít nahlášen trvalý pobyt, stačí, že bude trvale hlášen v původním městě na obecním úřadu.Já si údajně musím sepsat podnájemní smlouvu se svými rodiči.Prosím bude se v tomto případě jednat o klasický příspěvek na bydlení, který je ale podmíněn trvalým bydlištěm, nebo se jedná o jinou dávku podobného charakteru, kde trvalý pobyt nerozhoduje? Děkuji za odpověď Hezký den
Nárok na příspěvek na bydlení má pouze nájemce či vlastník bytu či nemovitosti, který má současně v bytě také trvalý pobyt. Pokud jste členem družstva (vlastník je družstvo), tak se svým vzdáleným příbuzným můžete sepsat pouze podnájemní smlouvu. Pouze vlastník může sepsat nájemní smlouvu.
Pokud je Váš příbuzný nezaměstnaný, bez příjmů, veden v evidenci ÚP, pak by zcela určitě žádal o dávky pomoci v hmotné nouzi, mimo jiné také o doplatek na bydlení. Aby si mohl žádat o doplatek na bydlení, musí mít platnou podnájemní smlouvu, musí jít o oficiální podnájem, tzn., že podnájem se souhlasem družstva a není potřeba mít v bytě trvalý pobyt.