Doplatek na bydlení v podnájmu

Dobrý den, byla jsem na prac. úřadě, kam mně odeslali se žádostí na doplatek na bydlení. Jsem rozvedená, odešla jsem od manžela do podnájmu, mám nízký příjem a skoro celou výplatu dám na zaplacení nájmu. Trvalé bydliště tu nemám, a nájemce bytu s tím nesouhlasí. Levnější bydlení jsem nesehnala, a čekám na uvolnění levnějšího bytu u obce, ale zatím je to v nedohlednu. Na prac, úřadě mi doplatek na bydlení ale nepřiznali, protože tu nemám trvalé bydliště a na základě toho, že jsem podnájemce. Ale někde čtu, že bych tento příspěvek měla mít nárok. Má výplata činí cca 7 000,- až 8000,-. podnájem mě stojí 6000,-. Hledám si i lépe placenou práci, ale tady v okolí víc nenabídnou, nebo práci nemůžu vykonávat ze zdrav. problémů. Zjišťovala jsem si i ubytovnu,ale to bych zase do současného zaměstnání musela dojíždět a finančně bych si tím vůbec nepomohla. Na úřadě práce mi dokonce oznámili, že by mi ani ta ubytovna nepomohla, což mi teda opravdu pomohli....děkuji za odpověď...Milka

Milka
11. 2. 2014 20:58

Odpověď

Pokud žijete v podnájmu, tak nárok na příspěvek na bydlení ze systému státní sociální podpory skutečně nemáte. Nejste nájemkyní bytu a nemáte v bytě také trvalý pobyt.
Co se týče doplatku na bydlení, který se vyřizuje na oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi – pokuj žijete v oficiálním podnájmu, tj. se souhlasem družstva, není potřeba mít v bytě také trvalý pobyt. Jednalo by se o jinou formu bydlení.
Problém vidím v tom, že abyste měla nárok na doplatek na bydlení, musíte nejprve splnit podmínky pro nárok na příspěvek na živobytí. Ten se spočívá v tom, že se porovnává příjem s životním minimem. Pokud jste jako jednotlivec, životní minimum činí 3410,-Kč. Příjem ze závislé činnosti se započítává pro účely těchto dávek pouze ze 70%, od těchto příjmů dále lze odečíst tzv. přiměřené náklady na bydlení v maximální výši 30%. Pro zcela přesný výpočet a posouzení nároku na příspěvek na bydlení a pak také na možný doplatek na bydlení se musíte obrátit na Úřad práce, oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi.

Jana Davidová (Poradkyně pro dávky státní sociální podpory.)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).