zamotaná situace co řešit dříve a co později?

Dobrý den, jsem v situaci, že jsem odešla od manžela - od prosince nebydlíme ve stejné domácnosti. S sebou jsem vzala tři nezletilé děti, kteří také nechtějí být s ním. Pobírám příspěvek na bydlení na byt kde bydlí nyní sám otec dětí. Již od října není hrazen nájem. Od listopadu platím nájem v novém bytě kde nyní bydlím a vše je hrazeno tak jak má být. S manželem nyní vyjednáváme dohodu před úpravou poměrů s mým advokátem z rodiny. Požádala jsem o příspěvek na péči na nejmladšího syna 09 na kterého jsem brala do září RP. Během celého období co jsme v Praze 14měsíců jsem byla OSVČ a protože nemám nyní hlídání musela jsem k dnešnímu datu podnikání pozastavit. Mohla by jste mi poradit jak věci uspořádat, abych nic nezanedbala a abych měla nárok nás všechny zajistit po dobu když budu muset být s malým doma? Děkuji za odpověď Monika

Monika
15. 1. 2014 22:46

Odpověď

Vaše situace je docela složitá. Zkuste se obrátit na Úřad práce, oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi a nechejte si posoudit nárok na příspěvek na živobytí. Manželé se podle zákona musí započítávat společně. Proto, abyste se mohla posuzovat samostatně, pouze s dětmi, musíte mít děti soudně svěřené do výchovy, pro dávky pomoci v hmotné nouzi by mohl stačit návrh na svěření dětí do výchovy. Píšete, že vyjednáváte dohodu se svým právníkem, záleží, zda jste již podali návrh na soudní svěření dětí a výchovy a stanovení výživného. Dále jste psala, že jste si podala žádost na příspěvek na péči. Příspěvek na péči je dávkou pro zdravotně postižené osoby, zřejmě má syn nějaké zdravotní problémy. Pro účely dávek pomoci v hmotné nouzi je ale mimo jiné také důležité, abyste byla uznána za osobu, která je v hmotné nouzi. Za takovou osobu lze považovat osobu, která pracuje, která je na rodičovském příspěvku, která je v evidenci ÚP. Vy zřejmě neplníte žádnou z podmínek, abyste byla posuzovaná jako osoba v hmotné nouzi - nepracujete, nejste na ÚP.... Pokud by dávka /příspěvek na živobytí/ vycházela, byla by značně snížena o tuto nesplněnou podmínku.
Zcela určitě byste se měla obrátit na Úřad práce a jeho jednotlivá oddělení, svou situaci tam vysvětlit a nechat si případně posoudit nárok na dávky, které ÚP vyplácí.

Jana Davidová (Poradkyně pro dávky státní sociální podpory.)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).