Dobrý den, v červenci 2014 se nám narodí druhé dítě, během první rodičovské dovolené mi skončil pracovní poměr na dobu určitou. Po narození druhého dítěte mám tedy nárok pouze na rodičovský příspěvek - 4 letá varianta. Ráda bych se zeptala, za jakých podmínek a jestli vůbec je možné, aby se rodičovský příspěvek vypočítával z příjmu otce dítěte. Eventuelně,jestli by nám mohl vzniknout z příjmu otce, nárok na peněžitou pomoc v mateřství. děkuji za radu. Martina
Výši rodičovského příspěvku si budete moci zvolit na základě výdělečné činnosti otce dítěte, s tímto není v praxi žádný problém.
Co se týče peněžité pomoci v mateřství - nárok na peněžitou pomoc v mateřství (dále jen PPM) má i pojištěnec, který je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, jestliže s matkou dítěte uzavře písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě. Musí splňovat stejné podmínky pro nárok na dávku jako žena, tj. 270 dní účasti na pojištění v posledních dvou letech před nástupem na PPM a být účasten na pojištění v době nástupu na PPM. Dále je potřeba vědět, že muž může ženu vystřídat nejdříve od začátku 7. týdne po porodu dítěte, tedy po šestinedělí. PPM se muži poskytuje nejdéle v délce 22 týdnů. Dohoda však musí být uzavřena na dobu alespoň 7 po sobě následujících dní. Pokud samozřejmě bude otec dítěte chtít pracovat, je potřeba, aby PPM byla vyplácena z jiné pracovní smlouvy. Např. pracuje smluvně jako řidič a druhou pracovní smlouvu má na pracovní pozici skladníka. Bližší informace Vám podá Okresní správa sociálního zabezpečení.