Vyživovací povinnost a nárok na dávky

Dobrý den,

Rád bych se zeptal, zda popř. na jaké dávky máme nárok. Jsme manželé, studenti. Manželka je těhotná, ale stále studuje. Nemáme ani jeden žádný příjem. Momentálně nám dávají rodiče výživné 5000 Kč. (1500 každý z mých rodičů, kteří jsou rozvedení, 2000 její rodiče). Rád bych se zeptal, zda mají rodiče stále ještě nějakou vyživovací povinnost, popř. jak velkou, zda se to ovíjí od nějakého výpočtu nebo je to jen dle dohody a nebo zda stále ještě nějakou povinnost mají. Jsme oba dospělí.

Tudíž náš příjem je tedy 5000 Kč, a také 5000 Kč platíme za nájem bytu. Máme regulérní nájemní smlouvu. Trvalé bydliště máme ale každý u svých rodičů. Na jaké sociální dávky máme nárok? Oba dva momentálně končíme střední školu.
Děkuji
JK

K-ociq
3. 12. 2013 19:20

Odpověď

Pokud jste manželé, předpokládám, že plnoletí, tak se budete posuzovat společně. Nárok na příspěvek na bydlení mít nebudete, protože sice máte nájemní smlouvu – jste nájemci, ale bez trvalého pobytu, což je jednou z podmínek pro nárok na příspěvek na bydlení.
Mohli byste mít nárok na přídavky na dítě, jestliže jste studenti do 26-ti let věku. Pro každého, při splněnění dalších podmínek, by mohly činit 700,-Kč měsíčně.
Dále se obráťte na Úřad práce, oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi a nechejte si posoudit nárok na dávky z tohoto systému.
Co se týče vyživovací povinnosti, dle zákona o rodině, vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do té doby, pokud děti nejsou samy schopny se živit. Oba rodiče přispívají na výživu svých dětí podle svých schopností, možností a majetkových poměrů. Dítě má právo podílet se na životní úrovni svých rodičů.
Výživné zletilých dětí upraví soud jen na jejich návrh.
Zákon také upravuje to, že také děti, které jsou schopny samy se živit, jsou povinny zajistit svým rodičům slušnou výživu, jestliže toho potřebují.

Jana Davidová (Poradkyně pro dávky státní sociální podpory.)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).