Sociální dávky při vyřazení z evidence Pracovního úřadu

Dobrý den,
prosím o radu k níže uvedenému:
Můj exmanžel (50let) je v tíživé životní situaci, v lednu přišel o obecní byt, i o práci, cca 6 let se léčí na psychiatrii s depresivními stavy, cca do 6. měsíce byl na PN, poté na úřadu práce. Bohužel ve velmi špatném psychickém stavu si poznamenal návštěvu PÚ o měsíc později než měl a z důvodu nedodržení schůzky byl vyřazen z evidence PÚ. Na PÚ nemají zájem o žádné vysvětlení s tím, že musí počkat na dopis, na který může následně reagovat. Na dopis čeká již druhý měsíc - absolutně bez příjmů.
Bydlí v pronájmu v garsonce, má vyživovací povinnost, léčí se s diabetem, na psychologii řeší částečný invalidní důchod a vyčerpal veškeré finanční možnosti vč. půjček.. .
Na Úřadě soc.zabezpečení mu bylo sděleno, že pokud byl vyřazen z evidence PÚ, nemá na soc. dávky nárok, navíc se obávám, že mu narůstá i dluh na soc. a zdrav. pojištění.
Uvedené informace mám přímo od exmanžela, který se cítí zavržený, zbytečný a nicotný, nemá sílu se pracovnic na úřadě vyptávat a bojovat o přežití, vzhledem k jeho stavu věřím, že jsou nějaké dávky, které by mu umožnili alespoň zaplatit nájem.
Ještě uvádím jeho náklady:
nájem vč. inkasa: 5800Kč
výživné: 3500Kč
životní náklady 3000Kč
příjem 0Kč pohledávky jako půjčka a debet neuvádím.
Prosím o radu na co má nárok a na koho se obrátit?
Děkuji
Jana
Exmanžel

Jana
26. 9. 2013 17:32

Odpověď

Je mi líto, ale pokud byl Váš exmanžel sankčně vyřazen z evidence Úřadu práce, tak skutečně nesplňuje základní podmínku pro nárok na dávky pomoci v hmotné nouze a to, že není uznán za osobu v hmotné nouzi. Jsou to podmínky dané zákonem, podle kterých se musí pracovníci Úřadů práce řídit. Píšete, že se léčí s depresivními stavy, pokud by doložil potvrzení (dokládá se každý měsíc), že je práce neschopen, mohl by opět splňovat podmínku a to tu, že by mohl být uznán za osobu v hmotné nouzi. Bližší informace k tomuto problému podá Vašemu exmanželovi přímo Úřad práce, oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi, podle jeho trvalého pobytu. Také by si měl podat návrh na snížení výživného (k soudu), jelikož ho není schopen platit. Pro účely dávek pomoci v hmotné nouzi se sleduje, zda má osoba dluh na výživném a ovlivňuje to výši jeho životního minima, které se snižuje na existenční minimum 2200,-Kč.

Jana Davidová (Poradkyně pro dávky státní sociální podpory.)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).