Dobrý den,před časem jsem proděla 3 radiofrekvenční ablaci síní,měla jsem PID.ale po roce mi ho sebrali s odůvodněním,trvale vážně poškozené sdrce,byla jsem i v Praze se odvolat,ale bez úspěchu,následněna to jsem prodělala cevní mozkovou příhodu,diký treré mi lékaři doporučili mini torakotomii,proběhla bez velkých následků,posléze jsem prodělala pneumonii,jinak problémy mi dělá levá noha,nezvednu ji a neovládám natolik jako tu pravou,v zaměstananání mi dělá problémy paměť....což samozřejmě s nelibostí řeší kolegové...
jen jsem se chtěla zeptat za jakých podmínek byhc mohla žádat alespoň o částečný Invalidní důchod...děkuji Petra Jančáková Kolín
Nová právní úprava již nerozlišuje invaliditu plnou a invaliditu částečnou. Invalidita je nově vymezena jako pokles pracovní schopnosti, který nastal z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu, a to v rozsahu nejméně o 35 %. Podle míry poklesu pracovní schopnosti zákon rozlišuje 3 stupně invalidity.
Jestliže pracovní schopnost pojištěnce poklesla nejméně o 35 %, avšak nejvíce o 49 %, jedná se o invaliditu prvního stupně, jestliže poklesla nejméně o 50 %, avšak nejvíce o 69 %, jedná se o invaliditu druhého stupně a jestliže nejméně o 70 %, jedná se o invaliditu třetího stupně.
Poklesem pracovní schopnosti se rozumí pokles schopnosti vykonávat výdělečnou činnost v důsledku omezení tělesných, smyslových a duševních schopností ve srovnání se stavem, který byl u pojištěnce před vznikem dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu. Za dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav se považuje zdravotní stav, který omezuje tělesné, smyslové nebo duševní schopnosti pojištěnce, pokud tento zdravotní stav trvá déle než 1 rok.
Máte samozřejmě možnost dostavit se na příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení a požádat si o invalidní důchod. Vše bude hodnotit posudkový lékař a na základě jeho posudku bude ve Vaší žádosti rozhodnuto Českou správou sociálního zabezpečení.