Dobrý den, v současné době pracuji v zahraničí (mimo EU). Výhledově bych se chtěla vrátit a založit rodinu. Bude pro mne výhodnější najít si v ČR práci a být zaměstnanec, nebo bude lepší pracovat na ŽL? Chtěla bych zároveň 2-letou variantu, abych se mohla co nejdříve vrátit do práce. Jaké musím splnit podmínky, abych dostávala jak mateřskou, tak posléze rodičovský příspěvek?
Základní podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství (dále jen PPM), je účast na pojištění (tj. např. trvání zaměstnání) v době nástupu na PPM. Další podmínkou nároku na tuto dávku je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM.
Na peněžitou pomoc v mateřství se nastupuje 6-8 týdnů před porodem. Zcela konkrétní informace Vám podá Okresní správa sociálního zabezpečení.
Zda je pro Vás lepší pracovat na ŽL nebo být zaměstnanec, nedokážu posoudit.
Co se týče rodičovského příspěvku. V současné době je právní úprava následující. Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte. Rodičovský příspěvek se vyplácí po ukončení PPM, pokud nárok na PPM někomu nevznikne, rodičovský příspěvek náleží ode dne narození dítěte. Při rodičovském příspěvku lze pracovat, příjem se vůbec nezkoumá. Nárok na nejvyšší možnou variantu rodičovského příspěvku (11 500,-Kč/měsíčně) má osoba, která měla denní vyměřovací základ (ze kterého se vypočítávala PPM) alespoň 384,-Kč/den. Pokud má osoba nižší vyměřovací základ, může si zvolit výši rodičovského příspěvku až do výše 7600,-Kč. Výše rodičovského příspěvku se může zvolit také v závislosti na výdělečné činnosti otce dítěte. Bližší informace Vám podá Úřad práce, oddělení státní sociální podpory.