Dobrý den, chtěla by jsem se zeptat zdali bude mít nárok na mateřskou nebo zdali budeme muset zažádat rovnou o rodičovský příspěvek? Bude mit aspon volbu delky rodicovskeho prispevku?Přítel do 7.6.2013 pracoval jako státní zaměstnanec (cca 3 roky), zaměstnavatel odváděl sociální i zdravotní, ted je na UP. Nyní čekáme mimco kdy mám termín 18.2.2014. Jde si nějak dopomoc, aby mohl pobírat mateřskou a nemuseli jsme hned zadat o RP? Já moct určitě nebudu jsem teď doma s ročním synem a musela jsem mít 4 letou variantu. A ještě dotaz, jakmile přítel pujde na mateřskou s druhorozenym, vezmou mi i tak RP na prvorozene? Děkuji za odpověď
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství (dále jen PPM) má i pojištěnec, který je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, jestliže s matkou dítěte uzavře písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě. Musí splňovat stejné podmínky pro nárok na dávku jako žena, tj. 270 dní účasti na pojištění v posledních dvou letech před nástupem na PPM a být účasten na pojištění v době nástupu na PPM. Pokud tedy manžel nebude v pracovním poměru, nebude mít nárok na PPM a také si nejsem jista, zda by splnil 270 dní účasti na pojištění v posledních 2 letech….
Dále je potřeba vědět, že muž může ženu vystřídat nejdříve od začátku 7. týdne po porodu dítěte, tedy po šestinedělí. PPM se muži poskytuje nejdéle v délce 22 týdnů. Dohoda však musí být uzavřena na dobu alespoň 7 po sobě následujících dní.
Nárok na PPM rozhodně znamená, že by Vám rodičovský příspěvek byl odejmut. Pokud by manžel začal pracovat, tak si výši rodičovského příspěvku budete moci zvolit v závislosti na výdělečné činnosti otce dítěte.
Bližší informace o PPM Vám poskytne Okresní správa sociálního zabezpečení.