Mateřská

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat, zda budu mít nárok na mateřskou, jsem nyní vedena na úřadu práce (již 6 měsíců) a těhotná (3 měsíc). Pracovala jsem jen 2 měsíce, do 31.12.2012. Budu nějak finančně zabezpečena?

Kájka
7. 6. 2013 15:34

Odpověď

Bohužel, nárok na peněžitou pomoc v mateřství mít nebudete. Nesplníte jednu ze základních podmínek nároku na tuto dávku a to je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM.
Ode dne porodu dostanete rovnou rodičovský příspěvek, jehož výši si budete moci zvolit podle výdělečné činnosti otce dítěte.
Pokud otec dítěte nepracuje, dostanete výši rodičovského příspěvku "ze zákona" - tj. do 9 měsíců dítěte částku 7600 Kč, od 10 měsíců do 4 let dítěte pak částku 3800 Kč. Bližší informace k rodičovskému příspěvku dostanete na Úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory.

Jana Davidová (Poradkyně pro dávky státní sociální podpory.)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).