Dobrý den, jsem 5 měsíců nezaměstnaný a končí mi podpora v nezaměstnanosti. Žiji v Praze v podnájmu v bytě 2+1 ještě s jedním spolubydlícím. Trvalé bydliště mám na Moravě. Jsem bezdětný, mám 27 let. Podpora je vyčíslena na 10233 Kč.
Nájem+energie platím průměrně 6700 Kč, penzijní a životní pojištění dohromady (které platím z ušetřených peněz) je 1800 Kč. Z podpory mi tedy bez pojištění zbývá cca 3500 Kč na měsíc. Měl bych případně nárok na nějaké příspěvky po skončení podpory v nezaměstnanosti? Velmi děkuji. Pavel.
Pokud Vám končí podpora v nezaměstnanosti v měsíci květnu, tak v červnu se obraťte na Úřad práce, oddělení hmotné nouze a nechte si posoudit nárok na příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Zákon umožňuje, vypočítávat dávku ne z příjmů za předcházející 3 měsíce, jak je tomu běžně, ale z příjmu aktuálního měsíce, ve kterém si žádáte a v němž jste již zcela bez financí nebo Vám výrazně poklesly. Příklad: jestliže jste v květnu ještě obdržel 10233,-Kč a v červnu již nebudete mít nic, dávka se bude vypočítávat z nulových příjmů za měsíc červen.
Předpokládám, že se spolubydlícím nesdílíte společnou domácnost jako druh, takže Vaše životní minimum je 3410,-Kč. Nárok na dávky pomoci v hmotné nouzi se posuzují jednak dle celkových příjmů rodiny či jednotlivce, ale také dle sociálních a majetkových poměrů. Píšete totiž, že máte nějaké ušetřené peníze – pro nárok na dávky hmotné nouze se sleduje např. i to, zda máte životní pojištění, jak velkou finanční rezervu na svém účtu máte…. Vlastnictví tohoto by mohlo mít za následek nepřiznání těchto dávek pro majetkové poměry. Penzijní pojištění se toleruje.
Ze systému státní sociální podpory nárok na příspěvek na bydlení mít nebudete – nesplňujete podmínku nájemce či vlastníka bytu či nemovitosti, ve kterém máte také trvalý pobyt.
Proto, jak jsem se již zmínila, obraťte se na ÚP, oddělení hmotné nouze. Jen mějte na paměti, že tyto dávky se nevyplácejí zpětně, proto návštěvu zbytečně neodkládejte, hlavně v měsíci, kdy již budete zcela bez příjmu.