Dobrý den,
jsem samoživitelka, vrátila jsem se do zaměstnání po tříletém čerpání RD+MD, a zaměstnavatel zrušil mé místo z důvodu nadybtečnosti. Dostala jsem výpověď a odstupné. Jelikož jsem zrušení předpokládala již dlouho před svým nástupem na MD, prodala jsem byt, který bych bez práce nezvládala splácet. Stihla jsem to a přestěhovala se do levného domu s velice nízkými měsíčními náklady a zatím žiji z rozdílu v cenách nemovitostí. Musím dodat, že jsme na tom finančně nesrovnatelně lépe, než kdybych za stejných podmínek dojížděla kamkoli do zaměstnání a platila za cestu. Finančních zásob však ubývá, nadto v oblasti, kde nyní žijeme, je vysoká nezaměstnanost a plánuji se kamkoli přestěhovat za prací. Tu stále hledám. Dům vyžaduje nákladné opravy; je to vyloženě nemovitost na přežití a není to ani nijak zdravé bydlení, za prací se chceme přestěhovat. Dům jsem ovšem koupila natolik pod cenou, že jeho prodejem pravděpodobně vyděláme.
Když jsem v průběhu MD a RD chodila pro sociální dávky, dostala jsem je pouze v případě, že na mém účtě chyběla finanční rezerva. Nyní na mém účtě rozhodně nechybí. Můj dům je nízkonákladový, ale počítám s nedoplatkem za elektřinu. Jsem sama, pečuji o dítě do čtyř let.
Mám, prosím, nárok na nějaké sociální dávky či na jakýkoli příspěvek? Pokud ne, za jakých okolností bych měla?
Děkuji.
Na dávky pomoci v hmotné nouzi – tj. příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení, byste podle mého názoru nárok skutečně neměla. Nárok na tyto dávky se posuzují jednak dle celkových příjmů rodiny, ale také dle sociálních a majetkových poměrů. A pokud, jak píšete, Vám finanční rezerva rozhodně nechybí, tak i přesto, že jste nyní třeba bez příjmů, peníze na Vašem účtu, by mohly mít za následek, že by Vám dávky hmotné nouze nebyly přiznány pro majetkové poměry. Tak to skutečně ukládá zákon.
Mohla byste si zkusit požádat o dávku – příspěvek na bydlení. Zde se nezkoumají majetkové poměry rodiny. Nepíšete ale, jaké příjmy v současné době vlastně máte. Tato dávka je totiž testovaná na příjem a zkoumají se také náklady na bydlení. Podmínkou je, že musíte být vlastníkem zmíněného domu a mít tam součastně také trvalý pobyt. Příjmem (dokládají všechny osoby, které jsou v domě hlášeny k trvalému pobytu), ze kterého se dávka vypočítává, je kalendářní čtvrtletí, které předchází čtvrtletí, ve kterém si žádáte. Dokládají se také náklady na bydlení (plyn, elektřina - i doplatek, voda, svoz komunálního odpadu atd.), které jste vynaložila a to za stejné čtvrtletí jako příjmy. Obecně lze řící, že čím menší příjem a vyšší náklady - dávka by mohla vyjít.
Tato dávka se vyřizuje na Úřadu práce, oddělení státní sociální podpory.