Podle studie společnosti Deloitte, by každý průměrný Čech si měl na důchod spořit 114 000,-Kč/ročně (viz článek Miroslavy Jirsové v HN 23.9.2010). Myslíte si, že experti Deloitte vycházeli ze skutečné úrovně platu PRŮMĚRNÉHO ČECHA??? Nebo jen zapomněli dát doporučení, jak vyjít s tím zbytkem financí, které jim zbudou po převodu peněz na penzijní spoření?
Vzhledem k úrovni zhodnocení vložených financí do penzijního pojištění (jaké v současné době je možné), není lepší vkládat tyto finance do realit, které potom následně pronajímat?? Úroky z vložených financí (pronájmu) se budou pohybovat v úrovni 4-10% p.a., což je mnohokrát více, než připisované úroky z penzijního pojištění. Cena realit je nyní nízko, nákup by měl být výhodný.
Nebo můžete nabídnout jiné Vaše bankovní produkty, které by dlouhodobě zhodnocovaly vložené finanční prostředky na vyšší úrovni, než je to u penzijního pojištění, které často nepokryje ani inflaci??
Tuto studii berte spíše jako informaci o tom, že současný penzijní systém nám nezabezpečí odpovídající příjmy i v důchodovém věku. Proto je potřeba začít se spořením do důchodu již nyní v produktivním věku. Záleží na každém člověku, jak se sám zasadí o to, kolik peněz nyní odloží ve prospěch budoucích spotřeby ve stáří. Penzijní spoření - jak vyplývá i z Vašich doplňujících dotazů - je jednou částí. Vaše úspory diverzifikujte a směřujte je také do ostatních sektorů ekonomiky.
K dalším dotazům: Investice do realit a výnos z ní není garantován. Výnos z pronájmu, jaký uvádíte, má mnoho neznámých, nebo spíše platí za dnešních podmínek. Např. růst úrokových sazeb, nebo znehodnocení lokality může Váš očekávaný výnos z pronájmu snížit a ve svém důsledku znehodnotit i cenu nemovitosti. Pád cen realit na rozvinutých trzích během posledních dvou let je toho dostatečným důkazem.
Tím Vás od investic od realit neodrazuji, jen upozorňuji na rizika, která musíte podstoupit. Vhodným produktem pro investování v dlouhodobém horizontu je pravidelné investování do fondů. Pro jednorázovou investici pak mohu doporučit nákup zajištěných cenných papírů - např. hypotečních zástavních listů (HZL). Zde Vás odkáži na odpověď výše z 23. 9. 2010 12:49 Jary.