Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat u bytů koupených v exekuční dražbě:
1. V případě, že exekutor nezjistí v průběhu ocenění nemovitosti (bytu) existenci nájemní smlouvy k bytu a po dražbě obyvatelé bytu dodatečně předloží vydražiteli nájemní smlouvu s nájemným zcela nepřiměřeným obvyklému nájemnému v místě a čase prodávané nemovitost a pokud by toto právo bylo známo před dražbou nemovitosti, výrazně by omezovalo prodejnost bytu. Má šanci se vydražitel domoci neplatnosti takové nájemní smlouvy, nebo ji musí respektovat?
2. V případě, že obyvatelé bytu odmítnou vyklidit byt v situaci, kdy v usnesení o příklepu bylo povinnému nařízeno tento byt vyklidit. Jaké fáze má a jak dlouho trvá exekuční vyklizení takto vydraženého bytu? Lze náklady této exekuce vymáhat pouze po povinném, nebo i po obyvatelích bytu, kteří jej odmítli vyklidit?
Děkuji
1. V případě že exekutor nerozhodnul o zániku nájemního práva, protože mu nebyla existence nájmu bytu známa, pak práva a povinnosti z nájmu přejdou na vydražitele. Vydražitel má poté standardní práva jako každý pronajímatel (tj. i právo nájem vypovědět).
2. Vyklizení nájemce na základě usnesení o příklepu není možné, neboť nájemníci mají v důsledku přechodu práv a povinnosti vlastní právo k užívání neodvozené od vlastnického práva dlužit.