Co s dluhem?

Jaké cesty naložení s nezaplacenou pohledávkou jsou teoreticky možné a jaké jsou nejefektivnější?
Humpolec
7. 2. 2007 10:11

Odpověď

V případě, že již je pohledávka po splatnosti, je nezbytné být stále s dlužníkem v aktivním kontaktu a hledat s ním odpovídající řešení.
V mnoha případech dlužník neplatí, protože má sám ekonomické potíže, tady je pak cesta k řešení snazší. Nejčastější možností je sjednání splátkového kalendáře, nejlépe pak se souhlasem s vykonatelností (formou notářského nebo exekutorského zápisu). V úvahu připadá i sjednání dodatečného zajištění pohledávky, ať už směnkou, zástavním právem, ručením třetí osoby apod. V úvahu však již nepřipadá pojištění pohledávky. V okamžiku, kdy je již pohledávka po splatnosti nelze takovou pohledávku pojistit. Nejefektivnější řešení je nutno vždy posuzovat s ohledem na konkrétní případ s ohledem na všechny okolnosti - ať už důvody nezaplacení, ekonomický stav dlužníka, jeho majetek, hrozba insolvence apod.
Další možností je pohledávku prodat jinému subjektu, příp., pokud to podmínky obchodů dovolují, pohledávku započítat proti svému závazku vůči dlužníkovi.
Mimoto je samozřejmě možné pohledávku vymáhat prostřednictvím inkasních agentur nebo rovnou pohledávku žalovat.
Nejsnazší je ovšem již na začátku obchodní spolupráce sjednat pojištění pro své obchody. V případě nezaplacení pohledávky a jejím následném vymáhání pak bude pojišťovna aktivně vystupovat na straně věřitele a využívat k tomu samozřejmě veškeré své možnosti a zázemí, ať už se to týká vlastních zkušeností, týmu specializovaných odborníků nebo zajištění externích služeb od spolupracujících expertních společností. V případě, že se ani přes intervenci pojišťovny nedosáhne v určené době zaplacení pohledávky, pojišťovna vyplatí pojistné plnění a tak v podstatě škodu z nezaplacené pohledávky přenáší z ze svého klienta na sebe.
Pavel Šebák (Poradce pro pojištění pohledávek)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).