Odpověď
Zajištění je třeba vybírat s ohledem na charakter konkrétní pohledávky, její výši a splatnost, sídlo dlužníka (tedy jestli sídlí v ČR nebo v zahraničí) apod. Záleží také na typu obchodu – pokud se bude jednat o jednorázovou dodávku do zahraničí ve velké výši s dlouhou dobou splatnosti (např. technologické celky, velká strojírenská zařízení), jako vhodné zajištění se nabízí bankovní záruka, zástavní smlouva apod.
U dodávek, které se pravidelně opakují a pohledávky mají kratší splatnost lze použít např. směnku nebo úvěrové pojištění (jedná se pouze o příklady, jednotlivé typy zajištění lze použít v podstatě na jakékoliv pohledávky, je však nutno vždy zvážit účelnost takového zajištění s ohledem na charakter obchodu).
Pokud jde o náklady, ty se mohou pohybovat v řádech pouhých desetin procenta z objemu obchodu, tak je tomu například u úvěrového pojištění. „Cenu“ pojištění lze získat on-line orientačně a nezávazně na www.kupeg.cz.
Jednotky procent z objemu obchodu může „stát“ bankovní záruka. U zástav pak náklady mohou činit desítky tisíc korun a to bez ohledu na samotný objem obchodu – např. u zástavních práv k nemovitostem, kdy je potřeba vypracovat znalecké posudky, připravit příslušné smlouvy apod.
Nepřímým nákladem je pak i dostupnost a rychlost sjednání takového zajištění (např. zástavní smlouvy k nemovitostem podléhají vkladu do katastru nemovitostí, mimoto je vhodné nechat vypracovat znalecký posudek o ceně nemovitosti atd.)
Pavel Šebák
(Poradce pro pojištění pohledávek)