Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat na věci, které mi nejsou jasné ohledně pojištění, tak využívám této příležitosti a prosím Vás o zodpovězení dotazů.
Někde jsem se doslechla, že kuchyňská linka a koupelna, je pojištěna v pojištění domu nebo bytu, nikoliv v pojištění domácnosti. Je to pravda? Bydlím totiž v panelovém domě a máme pojistku celého bytu, tak mě zajímalo, zda se tato pojistka vztahuje na koupelnu a kuchyňskou linku.
Dále jsem se chtěla zeptat na pojištění různých cenných předmětů - např. fotoaparátu, kamery, PC - jak se dokazuje, že tyto věci byli odcizeny a také zda se musí tyto věci dokladovat - např. fotografiemi.
V tomto případě - jde mi konkrétně o fotoaparát - ve své době - v době pořízení, stál přes 40000Kč, nyní má prodejní cenu tak 12000Kč - jak toto řeší pojišťovna?
Ráda bych měla pojistku na dnešní ceny - možná se nevyjadřuji úplně profesionálně, tak Vám to upřesním. Dnes si pojistím vybavení bytu - a v případě škodní události bych chtěla vyplatit částku, za kterou bych si poškozené nebo odcizené věci mohla koupit a nikoliv hodnotu po opotřebení. Doufám, že mi rozumíte.
Dále bych se chtěla zeptat, zda pojištění domu se vztahuje také na to, když si před naším domem někdo na neodklizeném sněhu udělá nějaký úraz. - toto pojištění máme uzavřené u pojišťovna Allianz.
Ještě by mě zajímalo, kdybych si chtěla nechat pojistit byt 3+1 na částku 300tisíc až 500tisíc, jaké musím mít zabezpečení na vchodových dveřích? Okna a balkon zabezpečený být nemusí? A kolik by tato pojistka stála?
Moc Vám děkuji za odpověď a přeji příjemný zbytek dne
Eva Drahošová
Evic.007@seznam.cz
Odpověď
dobrý den,
vezmu to postupně:
Za stavební součásti se pro účely pojištění domácnosti považují např.: zařízení koupelen, vestavěný nábytek, obklady stěn a stropů, příčky, malby stěn, tapety, podlahové krytiny pevně spojené s podlahou, etážové topení; Jde-li o pevně zabudovanou linku, mohla by být pojištěna jako stavební součást (tyto lze u Kooperativy připojistit za výrazně výhodných podmínek; nižší pojistná sazba, jejich hodnota nemá vliv na předepsaný způsob zabezpečení bytu). Speciální limit plnění za kuchyňskou linku jinak zaveden není.
Základní limit plnění za stavební součásti činí 10 % z celkové pojistné částky. Tento limit lze však individuálně zvýšit podle skutečných potřeb klienta.
Dokladování je skutečně vyžadováno a celou likvidaci výrazně usnadní, nicméně lze individuálně v některých případech likvidovat některé věci na čestné prohlášení, či svědectví třetí osoby. To však nelze zobecnit - záleží na konkrétním případě.
Ostatní základní limity plnění pro vybrané skupiny věcí činí:
audiovizuální a výpočetní technika 15 %
cennosti 10 % (zlato, šperky, peníze)
věci zvláštní hodnoty 10 % (starožitnosti, umělecká díla)
sbírky 10 %.
Tyto limity je rovněž možno dále individuálně navýšit (za příplatek pojistného).
Kooperativa poskytuje moderní pojištění domácností na novou cenu. Znamená to, že v případě vzniku škody na nábytku, stavebních součástech či jiných zánovních věcech klient obdrží od Kooperativy plnění v nových cenách aktuálních v době vzniku pojistné události, aby si mohl pořídit nové věci stejného druhu a kvality.
Mnozí zákazníci, především ti, kteří své domácnosti vybavovali v dřívějších dobách, mají mylný sklon stále uvažovat nikoli v aktuálních nových, ale výhradně v časových (bazarových cenách věcí.
Součástí pojištění domu by mělo být i pojištění odpovědnosti vyplývající z vlastníctví této nemovitosti (například chodník). Je však třeba se podívat do Vaší konkrétní smlouvy s Allianz.
V případě, že není známa přesná pojistná částka, místo pojištění, spoluúčast ani způsob zabezpečení, cokoli bych uvedl jako pojistné by byla spekulace - pro konkrétní případy se z důvěrou obraťte na info@koop.cz nebo 800 105 105
Marek Vích
(Poradce pro pojištění domácnosti)