Úroky.

Dobrý den, zajímalo by mě, jaké úrokové sazby jsou u nebankovních institucí. Často se píše, jak si máme dávat pozor před firmami, které nejsou bankami a najednou je zde poradna firmy, která bankou není. Proč bych si měl vzít úvěr u vás a nejít do banky? V čem máte výhody a jaká jsou pro mě rizika?
Pavel
27. 5. 2008 18:28

Odpověď

Dobrý den,
otázka nebankovních půjček je skutečně v poslední době velmi medializována, podívejme se tedy nejdříve na zmíněné nebankovní instituce. Těch existuje celá řada a například na rozdíl od přijímání vkladů, které je striktně regulováno a mohou je přijímat jen instituce s oprávněním od ČNB, poskytovat půjčky a úvěry může takřka kdokoliv, kdo má dostatečné vlastní zdroje. I mezi nebankovními institucemi zabývajícími se poskytováním úvěrů je však rozdíl. Existují tzv. finanční instituce, které spadají pod dohled ČNB a musí dodržovat standardy, které ČNB stanoví. Těmi jsou v souvislosti s poskytováním úvěrů jen banky a spořitelní a úvěrní družstva. Proto jen mohu potvrdit, že je potřeba dávat si skutečně pozor, od koho si úvěr nebo půjčku berete.
Pokud se omezíme jen na banky a spořitelní a úvěrní družstva, pak obecně u úvěrů záleží na hospodářských výsledcích a kvalitě zajištění úvěru. Banky nabízí lepší úročení, ale jsou zde kladeny vysoké nároky na bonitu klienta. V případě, že klient v bance neuspěje, znamená to, že „má někde problém“ a proto nelze očekávat, že získá úvěr s úrokem kolem 6 – 7 %. Obecně totiž platí: čím větší riziko úvěru, tím vyšší úroková sazba. U ostatních nefinančních institucí je možné jen spekulovat, co stojí za výší jejich úroků.
Vzít si úvěr u nás, tedy u spořitelního družstva, lze doporučit takovému klientovi, který jednak spěchá se získáním úvěru, protože proces v bance je relativně zdlouhavý, kdežto menší finanční instituce je mnohem flexibilnější. Dalším důvodem pak může být individuální posouzení každé žádosti a to i u menších úvěrů. Výhodou je tedy rychlost a flexibilita, nevýhodou vyšší úročení.
Ing. Jan Kušmírek (Poradce pro nebankovní spoření a nebankovní úvěry.)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).