Dan z prijmu z prodeje podilovych listu

Dobry den,

chci se zeptat jak je to s dani z prijmu z prodeje podilovych listu. Pokud se nemylim, tak pokud mam v drzeni podilove listy kratsi dobu nez 6 mesicu musim zaplatit dan z prijmu 15%, predpokladam, ze jestli jsem zakoupit za 10 000,- a po 5 mesicich prodam za 11 000,- zaplatim 15% z 1 000,- tedy 150,-, coz bych mel vyuctovat v rocnim priznani z dane prijmu nebo se to strhne pri odkupu podilovych listu?
Kdyz nakoupim v unoru za 10 000,- a posleze treba v cervnu za 10 000,- a v rijnu za 10 000,- prodam na zaklade ceho dokazu, ze jsem prodal ten unorovy nakup a ne ten cervnovy.

Dekuji za odpoved
24. 10. 2003 8:38

Odpověď

Z kapitálového výnosu do 4 tisíc korun ročně nemusíte podle zákona platit nic, i když byl docílen za dobu kratší než 6 měsíců. Pokud byl Váš kapitálový výnos realizován až po 6 měsících, neplatíte z tohoto výnosu také nic, i kdyby činil statisíce nebo miliony. Pokud však Váš kapitálový výnos překročí částku 4 tisíc korun ročně a byl docílen za dobu kratší než 6 měsíců, závisí zdanění na nejvyšším pásmu, do něhož jako daňový poplatník spadáte. Nemusí dosáhnout ani 15 %, nebo naopak může činit až 32 %. Kapitálový výnos nad 4 tisíce korun docílený za dobu kratší než 6 měsíců se totiž přičítá k celkovým příjmům a tudíž logicky spadne do posledního z intervalů, na který jako daňový poplatník tzv. dosáhnete. Pokud nemáte jiné příjmy a váš kapitálový výnos je nižší než nezdanitelné minimum, nemusíte platit nic. Pokud jde o měření délky vaší investice, pak v případě tzv. zaknihovaných cenných papírů (tedy i podílových listů) má finanční úřad možnost požádat o kontrolu přes jejich registr, pokud budete mít listinné cenné papíry, pak by byla kontrola možná pouze na základě záznamů obchodníka, který Vaše cenné papíry zobchodoval, nebo podle porovnání dat v písemných smlouvách o nákupu a prodeji CP, resp PL. Pokud jde o techniku měření délky držení zaknihovaných CP, používá se pro zaknihované CP (resp. PL) nejčastěji metoda FIFO - předpokládá se, že jste nejprve prodal ty cenné papíry (jednoho druhu), které jste nabyl nejdříve. U listinných cenných papírů by měla jejich identifikace pro daňové účely probíhat podle jejich pořadového čísla, pokud jsou číslovány. Pokud číslovány nejsou lze logicky postupovat jako u PL zaknihovaných. Ve specifických případech, kdy chcete například uplatnit kapitálovou ztrátu pro účely daňového odpočtu proti jiným kapitálovým ziskům, můžete naopak deklarovat prodej podle metody LIFO, tj. nejprve prodej "nejmladších" papírů.
Ing. Pavel Pršala, CSc. (Poradce pro podílové fondy)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).