spořící účet

Dobrý den,
rozhodně bych se připojil k přání, aby se funkcionalita a služby poskytované IB nesnížily při slučování informačních systémů. Jak jsem se dočetl, na IT kompatibilitu máte vyčleněno nejvíce prostředků v rozpočtu fůze.

Moje otázka je ovšem jiná. Současnou módu zavedení spořících účtů jsem asi zcela nepochopil. Jaký rozdíl je mezi běžným účtem a spořícím účtem. Při zběžném srovnání jsem našel pouze úrok. Přitom termínované vklady bych považoval pro banku daleko přínosnější (máte deklarovanou dobu po kterou vám klient svěří peníze). Přitom rozdíl v úročení je v procentech. Můžete mi vysvětlit strategii proč je snaha rozdrobit klientovi peníze na více účtů, přičemž existují již zavedené a známe služby.

Děkuji, Michal Švamberg
21. 4. 2008 21:25

Odpověď

Díky za dotazy. Můžu Vás uklidnit, že funkcionalitu a služby poskytované internetovým bankovnictvín nejen nesnížíme, ale budeme nadále rozšiřovat. Prvním dokladem je eKonto, minulý týden jsme spustili novou verzi eKomunikátoru ve firemním bankovnictví, kde jsme novinky představili tento týden.

Oba systémy navíc několik let poběží vedle sebe – klienti zvyklí na systémy eBanky budou moci nadále využívat tento systém, klienti RB, kteří nebudou chtít přejít na eKonto, můžou dále používat stávající systém RB.

Máte pravdu, pro banku jsou určitě přínosnější termínované vklady J. Konkurenční prostředí v ČR ovšem tlačí banky do spořicích účtů. Spořicí účty jsou určitou kompenzací nízkých úrokových sazeb na běžných účtech (běžný účet není určen ke zhodnocování vkladů) – klient má oproti termínovanému vkladu tu výhodu, že má peníze ze spořicího účtu kdykoli k dispozici. Nechceme tedy drobit klientovi peníze, ale nabídnout mu neomezený přístup k jeho penězům za poměrně zajímavého zhodnocení úspor.

Nicméně, to neznamená, že bychom nadále nechtěli rozvíjet i termínované vklady. Aktuálně, zrovna tento týden jsme úročení na termínovaných vkladech navýšili, nejvyšší možné zhodnocení na termínovaných vkladech dosahuje 3,5%.
Lubor Žalman (Generální ředitel Raiffeisenbank)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).