Díky za odpověď, ale asi jsme si úplně nerozuměli. Mě spíš zajímal ten mechanismus toho bezúročného období - že jako něco je oficiální hodnota (u vás těch 45 dnů, jak uvádíte) a něco realita, kde prý nějak záleží vlastně na tom, kdy si půjčím, takže vlastně to těch 45 dnů není. Jak to funguje a jak poznám?
Odpověď
Dobrý den,
pro upřesnění si vám dovolím úvést konkrétní příklad vycházející z podmínek Poštovní spořitelny:
při vydání Kreditky je s vámi dohodnut fixní termín splácení "úvěru" (je to vždy vámi čerpaná částka za předchozí období), toto datum je libovolný den v měsíci a záleží pouze na vašem rozhodnutí.Vždy 15 dnů před splatností "úvěru" obdržíte výpis z úvěrové účtu, v tomto výpise jsou vždy uvedeny transakce (vaše platby - výběry) za období předcházejích 30 dnů.
Délka bezúročného období skutečně vždy záleží na datu, kdy platbu provedete. V ideálním případě pro vás, když provedete platbu první den sledovaného období - např. 1.3., obdržíte výpis z účtu k 30.3. (máte sjednané datum splácení na 15-tý den v měsíci, t.j. 15.4, využijete maximální délku bezúročného období, tzn. 45 dnů. Čím později transakci provedete, tím kratší bude tato délka.
Ing. Josef Styblík
(Poradce pro spotřebitelské úvěry)