Výhodnější kreditka v případě krádeže

Dobrý den, už podruhé čtu ve Vašich odpovědích něco jako:
3) Dalším důležitým bodem je to, že používáte peníze banky, a teď nemluvím jen o půjčce. Díky tomu je pro Vás kreditka i bezpečnější, protože když už by ji někdo chtěl zneužít, tak si šáhne na peníze banky a ne na Vaše na Vašem účtu. Takže Vás bezprostředně neohrozí.

Na to bych se rád zeptal. Jestliže mi někdo odcizí platební kartu (dejme tomu debetní) a z mého aktuálního zůstatku 100.000 ihned po krádeži uhradí zboží za 40.000 (můj týdenní limit), protože zablokování karty je u většiny bank k 0:00 následujícího dne po nahlášení, jsem na celé akci škodný čtyřiceti tisíci (plus poplatek za blokaci karty).

Měl jsem dojem, že je úplně jedno, je-li těch 40.000 mých (pak jsem o ně přišel okamžikem útraty) nebo banky (mám-li kreditní kartu), které potom těch 40.000 budu muset splácet, jinak ještě dostanu úrok jako Brno (nestihnu-li to splatit v bezúročném období).

Můžete mi prosím objasnit, kde dělám chybu? Protože ať na to koukám, jak na to koukám, přijde mi to ve finále úplně nastejno (kromě vysokých úroků na kreditní kartě, které musím splatit). Jak u debetní, tak u kreditní karty se útratou zloděje můžu dostat do situace, kdy jsem zcela bez prostředků (u debetní v případě, že zůstatek nebyl 100 tisíc, ale právě těch 40 a tudíž jsem na nule, u kreditní v případě, že zloděj vyčerpal úvěrový rámec).
LK
18. 5. 2004 18:26

Odpověď

Dobrý podvečer,
nejprve k té bezpečnosti a pak ještě slovo o zablokování karet.
Představte si, že máte na svém běžném účtu zůstatek 40.000 CZK a debetní kartu s limitem 40.000 CZK.Předpokládám, že ze svého běžného účtu hradíte svoje životní výdaje jako je SIPO, leasingy + běžné útraty. Někdo Vám zneužije kartu (udělá nákup za 40.000) Tím Vám vyčerpá Váš celý zůstatek, ale Vy pořád musíte platit svoje účty viz výše. Jenomže na to už nemáte žádné peníze, které musíte rychle sehnat jinde, protože jinak se můžete dostat do dalšího průšvihu (odpojí vám plyn, vezmou vám auto) Možná trochu přeháním, ale v každém případě jste pod podstatně vyšším tlakem na řešení té konkrétní situace, abyste se nedostal do spirály dalších problémů.
Banka samozřejmě tyto transakce bude řešit jako reklamaci, ale na to existují určité lhůty a do té doby Vám zpravidla ty prostředky nikdo na Váš účet nedá.

A teď si představte, že máte kreditní kartu. Takže máte na svém účtu 40.000 CZK a kreditní kartu s limitem 40.000 CZK. Ze svého běžného účtu hradíte svoje účty a kreditní kartu používáte na nákupy. Někdo Vám zneužije kreditní kartu (udělá nákup za 40.000)Až potud je to stejné. Jenomže Vy na svém účtu máte pořád těch 40.000, takže v klidu platíte svoje účty a nemáte žádný další problém. Banka toto zase bude řešit jako reklamaci, ale vy už nejste pod tak velkým tlakem a Vaše vyjednávací pozice je tak poměrně silnější. A když je reklamace oprávněná, tak Vám banka ty peníze na kartu vrátí, takže neplatíte ani žádné úroky.

Pokud reklamace nevyjde a vy skutečně tu transakci budete muset zaplatit, tak se trochu ten rozdíl stírá, ale v každém případě Vám zneužití v případě, že se stalo s kreditní kartou, ušetří dost nervů a nedostane Vás do dalších možných problémů a máte čas a prostor to nějak řešit. Navíc, i když byste to musel zaplatit, tak můžete splácet po částech zase tak, aby Vás to nijak neohrozilo. Tolik k tomu, proč je kreditní karta bezpečnější.


Blokace karet a odpovědnost:
Existují banky, které kartu zablokují okamžitě v momentě nahlášení ZDARMA a navíc pak ihned (a ne až od půlnoci) přebírají odpovědnost za další provedené transakce. A navíc ještě máte možnost tohle všechno kombinovat s pojištěním proti zneužití karty, které postihuje i transakce provedené před samotným nahlášením blokace karty. To může být v ceně karty nebo volitelné za nějaký poplatek. Takové kombinace bezpečnostních prvků existují i ve světě kreditních karet. V souvislosti s výše uvedeným popisem situace se pak taková kreditní karta z mého pohledu jeví jako poměrně slušně zabezpečený platební nástroj.
Petr Sládek
Petr Sládek (Poradce pro kreditní karty)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).