Třetí pilíř penzijního systému, jehož součástí je i penzijní připojištění, prochází zásadními změnami. Co přinese nového a na co si dát pozor? Máte pocit, že k učinění správného rozhodnutí nemáte všechny informace? Ptejte se odborníka na penzi na všechno, co vás zajímá.
Na otázky o penzijní reformě a penzijním připojištění vám odpovídal Jiří Rusnok, předseda představenstva ING Penzijního fondu.
Poradna probíhala od pondělí 5. 11. 2012 do neděle 18. 11. 2012 a je uzavřena.
ING Penzijní fond je součástí globální finanční skupiny ING. Tato společnost holandského původu nabízí stabilní a kvalitní služby v oblasti pojišťovnictví, bankovnictví a správy aktiv pro 67 milionů klientů ve více než 40 zemích světa.
Jiří Rusnok je předsedou představenstva ING Penzijního fondu. Ve společnosti ING působí od roku 2003. Zároveň je prezidentem Asociace penzijních fondů ČR. V minulosti působil také jako ministr financí a ministr průmyslu a obchodu ČR.
Dobrý den, mám původní penzijní připojištění dle penzijního plánu s možností výběru v 50-ti letech. Mám v úmyslu v 50-ti letech využít možnosti výběru naspořených peněz. Ovšem pochopil-li jsem reformu správně, tak jestli to udělám, a to bude za nějakých 6 let, tak již nebudu mít možnost vzhledem ke svému věku možnost uzavřít jakékoliv připojištění s příspěvkem, a nebude mi zaměstnatel ani mít možnost někam posílat příspěvek. Ptám se tedy jestli se uvažuje o řešení této legislativní díry, a nebo budu muset nedobrovolně spořit do 60let-leč nemusím.
Dobrý den, pane Rusnoku
mám jednoduchou otázku. Je mi 28 let a můj hrubý příjem je 30 000 Kč. Vyplatí se mi v této situaci přejít do II. pilíře nebo ne? Kde je v mém věku hranice (myšleno výše hrubého příjmu), tak aby byl pro mě přechod na nový systém výhodný? Děkuji Lukáš
Dobrý den, chci Vás požádat o radu. Je mi 29 let a v současné době si platím na PF 200Kč měsíčně. Jsme mladá rodina s tříletou dcerou. Podle různých odborníků je v tomto věku optimální platit tak 300 Kč měsíčně na PF a zbytek financí dávat na krátkodobější zhodnocení jako např. stavebko apod. s ohledem na to, že v blízké budoucnosti očekáváme nákup nemovitosti formou hypotéky. Takže se spíše doporučuje peníze spořit a mít je k dispozici při žádosti o úvěr. Ztotožňujete se prosím s tímto názorem? Děkuji za odpověd. Hezký den Pavel
Dobrý den, bude možné využít předdůchod bez spoření v penzijním připojištění, tzn. s využitím jiných úspor? Děkuji za odpověď.
Pane Rusnoku, kdo je zodpovědný za to, že první rok reformy, po tzv.přechodné období podle §201 odst.b) zák. 427/2011Sb. budou moci prodávat klientům fondy i osoby bez požadované kvalifikace ?
V prvním roce, nejdůležitějším a nejcitlivějším období reformy budou statisíce účastníků reformy vystaveny potenciálnímu podvodnému jednání prodejců ...
Pokud mi někdo prodá hloupou pojistku, tak si ji zruším, ale ze 2.pilíře nejde nikdy vystoupit...
ČNB doposud nebyla schopna efektivně dozorovat stávající nešvary na finančních trzích a teď stát vědomě připravuje past na klienty reformy gigantických rozměrů...
Proč se reforma neposune minimálně o rok ? Vždyť podle všech průzkumů obyvatelstvo pár měsíců před startem reformy sotva tuší o co se jedná...
Pane Rusnoku, proč pro důchodovou reformu byly vybrány jen investiční penzijní fondy, které klientům negarantují vůbec žádné zhodnocení, všechny ůvahy o předpokládaném zhodnocení jsou jen na bázi předpokladů a přitom, např. povinně ze 2,pilíře budou paradoxně výplatu doživotních penzí provádět životní pojišťovny a ne žádné fondy ?...
Není to nelogické, nedat možnost životním pojišťovnám, zůčastnit se i akumulační fáze reformy ?
je a či i bude nějaký limit (Kč - doby) přivýdělku u předčasných důchodů a předdůchodů?
děkuji za odpověď_
Dobrý den,
zajímá mě, jestli si můžu v případě čerpání předdůchodu z vlastních zdrojů našetřených v pez. fondu ještě vydělávat, např. na 4 hod.,anebo podnikat.
Jestli čerpatelé předdůchodu budou mít všechny práva a dańové úlevy jako ostatní důchodci.
Dobrý den ,je mi 72 let a spořím u PF 12 let. Mohu ukončit spoření k 31.12.12 a vybrat celou částku?
Proč mám svoje naspořené peníze převádět do soukromého investičního fondu,který mi neručí za vklad.Peníze přece nechci investovat, ale vyplácet si z nich povinnou třetinu průměrné mzdy v předdůchodu.
Proč nelze vinkulovat určenou naspořenou částku na mém účtu ve prospěch
předdůchodové výplaty?
Nezlobte se,ale připadá mi to jako pokus dostat z lidí před důchodem peníze
,,někam",kde si s nima bude moci nějaký pan bankéř podnikat.Já přece nechci investovat a vydělávat,ale použít svoje peníze na překlenovací období,než odejdu do starobního důchodu.Možnost vydělat,mě vůbec nezajímá.