Dobrý den,
manžel je živnostník a v únoru 2016 by měl jít do starobního důchodu. Chtěl by využít předdůchod, peníze našetřeny má.
-Pokud by šel do předdůchodu o 3 roky dříve (tzn. v roce 2013) mohu si manžela já(manželka) odečíst z daní z přijmu fyz.osob za rok 2013 (odpočitatelnou položku)
-Může jít do předdůchodu pouze na 2 roky (tzn.v roce 2014) ?
-Pokud příští vláda předdůchody zruší, co se stane s mými naspořenými penězi ?
-Jak je to s garancí mých uspořených peněz po celou dobu vyplácení předdůchodu ?
Mockrát Vám děkuji za odpověď.
Dobrý den. Co se týče vašeho prvního dotazu, manželka si může uplatnit slevu na daň z příjmů na manžela žijící s ní ve společné domácnosti, pokud manžel nemá vlastní příjem vyšší než 68 000 Kč. Do tohoto limitu se nezahrnují zákonem vyjmenované příjmy, tj. příjmy státní sociální podpory (např. přídavek na dítě), dávky osobám se zdravotním postižením, dávky pomoci v hmotné nouzi, příspěvek na péči, sociální služby, státní příspěvky na penzijní připojištění se státním příspěvkem, státní příspěvky na doplňkové penzijní spoření, státní příspěvky podle zákona o stavebním spoření, stipendium a příjem plynoucí z důvodu péče o osobu blízkou. Tj. jelikož měsíční dávka předdůchodu musí být alespoň ve výši 30 % průměrného platu, tak příjem manžela bude mnohem vyšší než 68 000 Kč a tedy není možné slevu na poplatníka uplatnit.
Co se týče předdůchodu, využít jej na 2 roky možné je. V případě předdůchodu bude z penzijního připojištění vyplácena částka odpovídající minimálně 30 procentům průměrné mzdy, tj. asi 7,5 tisíce korun. Tedy při předdůchodu na dva roky vašemu manželovi pro tento účel postačí okolo 180 000 korun.
Co se stane s předdůchody v případě, že je příští vláda zruší, je těžké předpovídat. V každém případě však našetřené prostředky patří vám, a proto ať se systém vyplácení jakkoliv změní, o vaše prostředky byste neměli přijít, jelikož jde o vaše soukromé vlastnictví.