Invalidita

Zaujalo mne v zákoně o důchodovém spoření řešení invalidity 3. stupně. V
zákoně se píše, že klient na vlastní žádost převede 60% naspořené částky
do ČSSZ a ta je použije ny výplatu invalidního důchodu... Rozumím tomu
dobře, že to klient MUSÍ udělat a že tyto peníze stát použije na výplatu jeho klasického invalidního důchodu? A svoje 2 % si může v tomto případě nějak vybrat - nebo kdy k nim bude mít přístup?
A ještě - co se potom stane, pokud klient bude třeba za rok převeden ze 3. stupně invalidity do druhého nebo se dokonce uzdraví...? Děkuji.

Perla
10. 11. 2012 21:12

Odpověď

Dobrý den. Účastník spoření, kterému zanikne nárok na invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně dosažením 65 let věku, případně dosažením důchodového věku, je-li vyšší, vypláceného podle zákona o důchodovém pojištění, si může zvolit starobní důchod z 1. pilíře ve výši dosavadního invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně (tedy nekráceného za dobu účasti ve 2. pilíři).
Podmínkou nároku na takový starobní důchod z 1. pilíře bude převedení poměrné části naspořených prostředků ve 2. pilíři (odpovídající 3 % pojistného na důchodové pojištění z celkových 5 % odváděných do 2. pilíře, tj. 60 % z celkové částky) do základního důchodového pojištění.
Penzijní společnost je povinna převést uvedenou částku na základě výzvy České správy sociálního zabezpečení do státního rozpočtu. Zbývající část (40 %) může účastník 2. pilíře využít standardním způsobem, tj. k úhradě jednorázového pojistného na pojištění důchodu, tedy k nákupu jednoho z důchodů nabízející životní pojišťovnou.

Jiří Rusnok (Poradce pro spoření na penzi.)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).