Pane Rusnoku, proč pro důchodovou reformu byly vybrány jen investiční penzijní fondy, které klientům negarantují vůbec žádné zhodnocení, všechny ůvahy o předpokládaném zhodnocení jsou jen na bázi předpokladů a přitom, např. povinně ze 2,pilíře budou paradoxně výplatu doživotních penzí provádět životní pojišťovny a ne žádné fondy ?...
Není to nelogické, nedat možnost životním pojišťovnám, zůčastnit se i akumulační fáze reformy ?
Dobrý den,
důchodová reforma zavádí do českého penzijního systému novinku v podobě II. pilíře. Jejím cílem je snížit závislost na výplatě státních penzí, tedy na I. pilíři. Do I. pilíře přispíváme všichni povinně pravidelnými odvody na důchodovém pojištění, a to spolu se zaměstnavatelem celkem 28 %. Dnes na jednoho penzistu do systému přispívá 2,15 ekonomicky aktivních, v roce 2050 to ale podle demografických prognóz bude již jen jeden na jednoho. Spoléhat se pouze na státní důchod tak není pragmatické. Penzijní fondy, které poskytují penzijní připojištění, dnes garantují nezáporné zhodnocení. Přesto, že vám nikdo nezaručí, jaké zhodnocení vám fond (ať již současný penzijní nebo účastnický, transformovaný a důchodový, které vzniknou v lednu 2013), stále máte mnohem vyšší šanci, že si na stáří zajistíte prostředky, než vám dá kdokoli jiný. Státní penze budou pravděpodobně i nadále klesat a ani zde nemáte žádnou záruku, že na ně bude dost peněz ve státním rozpočtu.
Vzhledem k tomu, že se jedná o spoření na penzi, jeví se jako nejvýhodnější připravit důchodovou reformu ve spolupráci právě s penzijními fondy, nikoli s pojišťovnami. Vyplývá to ze změny terminologie, která nastane v lednu – zatímco nyní se na penzi připojišťujeme a je tak ukazována jako negativní událost, proti které je třeba se chránit, nově si na ni budeme spořit, jako si spoříme na bydlení, vybavení domácnosti, auto apod.