Výplata důchodu

Dobrý den, je mi 42 let. Pokud vstoupím do II. pilíře a dožiju se důchodu, jak bude tento pilíř fungovat, až do něj přestanu investovat? Budou mi vyplaceny všechny peníze, které si tam naspořím? A pokud ano, v jakém časovém horizontu a po jakých měsíčních částkách, respektive jakým způsobem?
Co se stane, vstoupím-li do II. pilíře, a ztratím zaměstnání? Bude mojí povinností po dobu nezaměstnanosti do tohoto pilíře stále přispívat? Kolik a případně z jakého základu? Děkuji

Marie
21. 6. 2012 15:37

Odpověď

Dobrý den,

Ve vašem věku se pro vstup či naopak nevstup do II. pilíře budete muset rozhodnout do 30. června 2013. Důchody ve druhém pilíři pak budou vypláceny jedním ze tří způsobů:
1. Formou doživotní penze, jejíž výplata skončí úmrtím příjemce.
2. Formou doživotní penze s pozůstalostní penzí na 3 roky, což znamená, že pokud příjemce zemře dříve, než je vyplacena, získají ji ve stejné výši pozůstalí.
3. Formou renty po dobu 20 let, která bude pozůstalým v případě úmrtí vyplácena po zbytek doby.
Smlouvu však nebudete moci ukončit předčasně, na úspory tak dosáhnete až s příchodem důchodového věku, tedy momentu přiznání státní penze.
Pokud byste v průběhu ekonomicky aktivního života a tedy i trvání smlouvy o důchodovém spoření v rámci II. pilíře přišla o zaměstnání, nebudete muset přispívat po dobu, kdy nebudete pracovat. Je to stejné jako v současnosti – nezaměstnaní také do systému nepřispívají, protože nemají příjem.

Jiří Rusnok (Poradce pro spoření na penzi.)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).