Bydlení

Dobrý den, pane Trávníčku,
pokud chce průměrný člověk např. rodinný dům, nebo vlastní byt, myslím si, že se bohužel absolutně neobejde bez půjčky, což je podle mě v dnešní době nejistoty a neustálých změn na pracovním trhu dost rizikové. Zavázat se na na X let splácet určitou částku a někdy i mnohonásobně přeplatit. Co si také myslíte o tom, že např. v Americe se hojně peníze tisknou a jdou z FEDU do bank, takže nejsou vlastně skoro žádné náklady na výrobu peněz, určitě ne takové jakou hodnotu má bankovka (nevím jak je to v ČR s tisknutím peněz) ale banka klientovy půjčí nemá vlastně žádné náklady, půjčí nějaké "papírky" které postupně ztracejí hodnotu díky inflaci a člověka má ručit hmotným majetkem a dokonce platit úroky z ničeho. Příjde mi to poměrně nefér. Nicméně úvěry jsou skoro hlavním zdrojem příjmu bank je to tak? Přeji Vám příjemný den.
S pozdravem Jakub

Jakub
16. 5. 2012 17:10

Odpověď

Dobrý den, Jakube.

souhlasím s Vámi, že bez využití úvěru dosáhne na vlastní bydlení málokdo. A také s tím, že rozhodnutí vzít si úvěr na pořízení bytu nebo rodinného domu představuje závažné, chtělo by se říci životní rozhodnutí, neboť jde o závazek splácení po řadu let. Největší podíl z celkového počtu úvěrů na bydlení připadá na opravy, modernizace a rekonstrukce stávajících bytů a rodinných domů. Tady jsou výše půjček podstatně menší. A právě v této oblasti hraje prim stavební spoření.
Pokud jde o srovnání toho, kolik si člověk u banky půjčil na pořízení domova a kolik celkově za poskytnutý úvěr zaplatil, tak v případě půjček na bydlení patří úrokové sazby k nejnižším na trhu. Čili v žádném případě nejde mluvit o mnohonásobném přeplacení. Podívejme se na modelový příklad běžného průběhu stavebního spoření.
Klientka si sjednala stavební spoření v tarifu Atraktiv s cílovou částkou 300 000 Kč. Přibližně po 6 letech měla naspořeno cca 120 000 Kč a zároveň si svým spořením vytvořila nárok na řádný úvěr ze stavebního spoření. Vyřízení úvěru měla zdarma. Tento úvěr ve výši 180 000 Kč použila na novou koupelnu, výměnu oken, dveří a podlah ve svém bytě. Po sedm let pak splácela měsíčně 2460 Kč. Naspořené peníze použila na další své potřeby. Celkové náklady na úvěr přitom převýšily objem poskytnutého úvěru o necelých 15 procent.
Pokud jde o Vámi zmíněné zvyšování objemu vydaných bankovek do oběhu na trhu v USA a Váš úsudek, že banky tyto peníze získávají vlastně zdarma. Banky získávají prostředky na poskytované úvěry dvojím způsobem. Za prvé jim lidé svěřují své úspory, za druhé si banky normálně půjčují a podobně jako její klienti také s příslušným úrokem. Na to, za kolik si banky půjčují, má samozřejmě vliv proměnlivá ekonomická situace ve světě.
Stavební spořitelny si nepůjčují, úvěry svým klientům poskytují z peněz, které si k nim uložili jiní účastníci stavebního spoření. Svěřené peníze klientů stavební spořitelny zhodnocují, to znamená, dělí se s klienty, kteří jim svěřili své peníze, o úroky z úvěrů, které si u nich vzali jiní jejich klienti.

Příjemný den,
Rostislav Trávníček

Rostislav Trávníček (Poradce pro stavební spoření)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).