Dobrý den slečno Moravcová,
můžete prosím konkrétně rozvinout odpověd jakým způsobem investovat do zlata,min.vložená částka atd atd,a co investice do perel?
Děkuji s pozdravem Švarcek
Dobrý den,
S investováním do perel kromě zděděného náhrdelníku ležícího v mém nočním stolku, zatím nemám bližší zkušenosti:)
Co se týče zlata, tak investování do tohoto kovu se dá rozdělit do dvou základních skupin, a to investování do burzovně obchodovatelných cenných papírů a fyzického kovu.
Do fyzického kovu se doporučuje investovat zejména tehdy, když se jedná o dlouhodobou investici, protože je tento nákup spojen s vysokými transakčními náklady, nízkou likviditou trhu a vysokými náklady na skladování.
U nákupu burzovně obchodovatelných cenných papírů je možné uskutečnit nákup zlata několika způsoby, a to například
1,Futures na daný kov
2,ETF – Exchange Traded Funds, Hlavní výhody oproti fyzickému zlatu: likvidita, žádné DPH, nulové skladovací náklady, nízké transakční náklady
3,Certifikáty
4,Akcie společností těžících drahý kov. Do jejich ceny se ale nepromítá jenom cena kovu ale také další kurzotvorné faktory, jako je například ziskový výhled společnosti, management, dividendová politika společnosti.
Nejoblíbenější z výše uvedených nástrojů jsou ETF. Jedná se o burzovně emitované fondy prostřednictvím investičních společností, které přesně kopírují cenu podkladového aktiva (zlato/stříbro). Obchodují se na hlavních světových burzách podobným způsobem jako akcie, nejčastěji v eurech nebo dolarech. Jejich největší výhodou je obrovská likvidita a jednoduchá obchodovatelnost (stejně jako akcie). Podkladovým aktivem je buď zlato, nebo společnosti těžící zlato.
Mezi nejznámější ETF kontrakty patří SPDR GOLD SHARES. Minimální objem nákupu je 1 kus a cena je cca 1/10 ceny zlata v USD. Tento ETF kontrakt (derivát) je kromě jiného kótován na NYSE Arca v USD.
Mezi jejich nevýhody patří: jedná se podobně jako u akcií o privátní cenný papír. Emitent takového papíru může tedy zkrachovat a cenný papír se stane bezcenným. Podkladovým aktivem nemusí být fyzické zlato, a i kdyby bylo, toto zlato Vám jednoduše nepatří, tedy nemůže požádat o záměnu cenného papíru za kov. Z tohoto důvodu se ETF upřednostňuji z krátkodobého investičního pohledu, zejména u spekulací na výraznější cenové pohyby.
Kromě ETF kontraktů existují ještě CFD kontrakty. Tyto kontrakty nejsou již obchodovány na burze. Jedná se o OTC kontrakty (mimoburzovní). Tzv. market makeři tvoří nabídkovou a poptávkou cenu. Obchodují se s finanční pákou, což může současně pro Vás být výhodou i nevýhodou. Tyto kontrakty například nabízí i naše společnost. Po stažení platformy kontrakt jednoduše nakoupíte nebo prodáte přes počítač v pohodlí domova.
U investice do fyzického zlata se nejčastěji kupuji zlaté štítky. Dostanete je koupit například i v bance. Co je mně známo, tak takováto investice se pohybuje od koupě 100g zlata za cca 110 000 Kč. Banka si pak ještě účtuje poplatky za úschovu. Při zpětném prodeji počítejte s menší likviditou, tedy vyšším spreadem mezi nákupní a prodejní cenou (cca 1 – 5 %). Tento typ investice se doporučuje dlouhodobým investorům.