Dobrý den, zajímalo by mě, jak v praxi probíhá refinancování hypotéky. Opravdu v praxi. Takže třeba, za rok mi končí fixace = kdy je nejvhodnější doba začít pokukovat po lepší úrokové sazbě? Jak probíhá samotné refinancování, co potřebuji za dokumenty, jak je to pak se zápisem na katastru nemovitostí, kolik celý proces zabere času a jak moc je finančně nákladný apod.
Odpověď
Dobrý den,
Před obrátkou fixace Vám Vaše banka zašle novou nabídku úrokových sazeb pro jednotlivé fixace. Naše banka zasílá tuto nabídku 1 měsíc před očekávaným koncem fixace, jiné banky mají lhůty i kratší – např. 2 týdny apod. Doporučuji Vám začít se zajímat o nabídky jiných bank cca 2 měsíce před očekávanou obrátkou fixu. U naší banky nehradíte žádný poplatek za posouzení hypotečního úvěru pro účel refinancování a nepotřebujete ani nový odhad ceny obvyklé nemovitosti – pokud Váš původní odhad není starší pěti let a odpovídá požadavkům banky (většina odhadů je běžně akceptována). V případě, že předchozí úvěr splácíte řádně alespoň 8 měsíců, nemusíte znovu dokládat ani Váš příjem. Pokud se rozhodnete Váš současný úvěr refinancovat, je třeba ve Vaší stávající bance požádat o předčasné splacení úvěru v rámci obrátky fixace. Pokud využijete nabídku naší banky, tak k žádosti o nový hypoteční úvěr doložíte následující dokumenty:
- Původní smlouvu o hypotečním úvěru
- Aktuální fotografie nemovitosti
- Čestné prohlášení o nemovitosti (formulář banky)
- Doklad o aktuálním zůstatku úvěru
Po uzavření nové úvěrové a zástavní smlouvy za Vás vyřídíme podání návrhu na vklad zástavního práva do katastru nemovitostí a uhradíme poplatek 500 Kč. Pro čerpáním hypotečního úvěru na refinancování doložíte potvrzení stávajícího věřitele o aktuálním zůstatku dluhu s uvedením termínu splatnosti, čísla účtu kam má být předchozí úvěr splacen a potvrzením o uvolnění stávajícího zástavního práva po splacení úvěru (běžně vydávané potvrzení).
Lucie Weysserová
(Poradce pro hypotéky)