SS je podvod ... ?

Je pravda, ze pri velkom mnozstve uverov zo SS clovek plati uroky z penazi, ktore tam sam navkladal. Reakcia "odbornika", ze aj u hypotecnych uverov plati clovek urok z celej sumy je zcestna, pretoze v v pripade klasickej hypoteky ich tam pred tym sam nenavkladal. Ked si date na bankovy ucet 100 000 a potom si pomocou kontokorentu vyberiete 200 000 (teda Ste 100 000 v minuse) neplatite uroky z 200 000, ale iba zo 100 000. Toto u stavebnych sporeni neplat, tam platite uroky aj z toho, co Ste si v minulosti vlastne sami navkladali. Tak nezavadzajte par odbornymi slovami neznalu verejnost.
A o nadpriemernom zhodnoteni by som tiez hovoril velmi opatrne. Dlhodoby vynos versus vynos na konkretnych cca 20 000,- rocne je velky rozdiel, nehovoriac o likvidite vlozenych prostriedkov.
Kazdopadne si myslim ze je na mieste, ak sa klient pred tym, ako sa uviaze na 20 - 30 rokov k nejakemu dlhu radsej poradi s NEZAVISLYM poradcom (teda urcite nie s niekym, kto ma na vizitke logo niektorej konkretnej SS alebo hypotecneho ustavu)
V.K.
29. 4. 2007 16:12

Odpověď

Rád bych pro další čtenáře uvedl na pravou míru informace, které jste uvedl.

Předesílám, že s řadou z nich nesouhlasím. Ale každý má právo vyjádřit svůj názor. Objektivně je třeba při hodnocení daného finančního produktu hodnotit především: 1. kolik měsíčně budu platit 2. mám dostatečný příjem 3 .kolik celkem přeplatím 4 . pro danou výši úvěru mám požadované zajištění?

Tyto parametry jsou zpravidla rozhodující pro výběr finančního produktu.

Vždy však bude záležet na konkrétních podmínkách daného financování. V případě, že si klient bez vlastních prostředků na účtu stavebního spoření vezme překlenovací úvěr, platí skutečně úroky z výše úvěru jako u hypotéky. Proto vaše hodnocení jako "Zcestné " není objektivní. Pokud má klient na účtu již naspořené prostředky může tento účet použít pro financování bydlení prostřednictvím překlenovacího úvěru. V takovém případě je vklad na účtu stavebního spoření použit jako zajištění a o to nižší hodnotu dozajištění musí klient poskytnout. Navíc vklady jsou zhodnocovány. Nevím s jakým finančním produktem porovnáváte stavební spoření, ale čistý roční výnos okolo 7 % není při dané míře minimálního rizika nepodléhajícím výkyvům opravdu obvyklý. Vždy je třeba říci A i B. Ne jen vybrat jeden parametr a ten hodnotit.

Vámi uváděné informace ohledně likvidity nepovažuji taktéž za objektivní. Likvidita je o tom, jak rychle se dostanu v případě potřeby ke svým vkladům. Standardní výpovědní lhůta činí u stavebního spoření zptravidla 3 měsíce a je možné ji i zkrátit. Vy jste zřejmě měl na mysli jak rychle se dostanete k zálohám státní podpory - pro její získání musíte spořit min. 6 let nebo si vzít úvěr ze stavebního spoření. Státní podpora ale z hlediska likvidity nemá faktický význam.

Souhlasím s Vámi pouze v tom, že je dobré se poradit i u nezávislého odborníka. Ovšem na druhou stranu je třeba volit kvalitního odborníka, který má opravdu přehled o nabídce financování bydlení. Hodně informací naleznete na specializovaných webových stránkách jako je např. mesec.cz. Konkrétní podobu fiancování však doporučuji řešit s opravdovými odborníky a nechat si porovnat nabídky více bank. Jen tak lze získáte objektivní informace.




Myslím si, že nennní správny pohled zabývat se jen jedním faktorem nabídky daného způsobu financování, který je navíc dán možnsotí. Navíc rozohdování opravdu nestojí na tom faktu, jestli ž a nJde oto, že vidět jen jeden
Pavel Kühn (Poradce pro hypotéky)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).