pribor

V bance mi nabidli, ze mi jako dalsi nastroj ochrany proti zmene uroku po konci fixace smluvne zajisti, ze urok bude pribor + nejaka administrace banky + ziska banky. Je (muze) to byt pro mne vyhodne?
Napriklad odhaduji: pokud bych zvolil fix 10 let a urok od banky po 5 letech by byl na zaklade tohoto vypoctu vyssi nez muj urok dany fixem, vydelavam na tom, ze jsem si nedal fix na 5 let. Pokud nizsi, prodelavam, ze jsem si ho nedal na 5 let. Rozumim tomu dobre? Jedna se ze strany banky o zvlastni sluzbu nebo je to bezne?
Dekuji
davi
10. 10. 2006 14:37

Odpověď

Dobrý den. Abych po pravdě řekl, nevím, co konkrétně myslíte.

Např. Hypoteční banka nabízí kromě běžných fixovaných sazeb také tzv. sazbu P Plus. Ta je tvořena roční sazbou PRIBOR (je vyhlašována ČNB) a odchylkou, kterou stanoví banka a je platná 5 let. Každý rok je sazba upravena bankou dle aktuální výše sazby PRIBOR. Po uplynutí této doby klient může požádat o přechod na fixní 5, 10 či 15-ti letou sazbu, současně má možnost mimořádnou splátkou splatit hypoteční úvěr nebo jeho část bez sankcí a poplatků. Je to určitá další varianta, kterou je nutné dopře promyslet.
Sazba P Plus bude více odpovídat aktuální situaci v oblasti úrokových sazeb a navíc je přesně daný výpočet (tj. odchylka na pětl let). Je to tedy jakási varianta roční fixace. Myslím si, že sazba P Plus se hodí spíše pro případy, kdy se předpokládá pokles úrokových sazeb, což není případ současnosti. Nyní se tedy vyplatí spíše klasická pětiletá fixace.

Pokud jste však myslel to, že banka vám garantuje určitý způsob výpočtu sazby na konci fixace a přesně definuje jednotlivé složky, bez znalosti podrobností se k tomu nedokážu blíže vyjádřit a ani mi to vzhledem k tomu, že se jedná o jinou banku, nepřísluší. Můžete se ale například podívat, jak úroková sazba fixovaná na 5 let nabídnutá Vám dnes odpovídá sazbě zpracované podle uvedeného výpočtu (tj. vezmete si Pribor - asi roční a připočtete příšlušné marže - administrativní a ziskovou, jak uvádíte).
David Sahula (Poradce pro hypotéky)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).