1) V souvislosti se zvedanim sazeb CNB a nasledne uroku hypotecnich uveru u vsech bank by me zajimalo, jaky termin je rozhodny pro vysi uroku pri vyrizovani hypoteky.
a) Predbezny propocet
b) Podani zadosti o uver
c) Schvaleni zadosti
d) Podepsani uverove smlouvy
Obavam se, ze spravne je za d), vse ostatni jsou sliby.
2) Dejme tomu, ze po 5lete fixaci pri otocce nabidne banka vyssi urok nez kolik chci akceptovat a chci to resit prechodem k vasi bance. Doba mezi znalosti novych podminek a slozenim penez na ucet pro splaceni hypoteky neni vetsi nez jeden mesic. Casto je tato doba zkracena jeste o nekolik dni na doruceni novych podminek a nekolik dni na splaceni hypoteky. Je vubec realne v tomto case prejit? Co nutnost noveho odhadu nemovitosti atd.?
Odpověď
1) Hypoteční banka nabízí zdarma tzv. Garanci úrokové sazby. Jedná se o doklad, na základě kterého je klientovi garantována úroková sazba platná v době vydání garance. Garanci je možné vystavit v okamžiku, kdy banka posoudí bonitu klienta a je známá zástavní hodnota zastavované nemovitosti. Tzn. klient má vybranou nemovitost, zná výši investičního záměru, vlastní prostředky i výši uvažovaného úvěru, je schopen doložit doklad o svých příjmech a stanovenou zástavní hodnotu nemovitosti, ale nemá vyřízeny všechny potřebné doklady k žádosti o úvěr (např. dosud není uzavřena smlouva o smlouvě budoucí kupní, není vydáno stavební povolení apod.) a rád by využil úrokové sazby (má obavu, že se úroková sazba bude zvyšovat). Platnost garance je 30 dnů od jejího vystavení (do této doby je nuté podat Návrh/žádost o hypotéku včetně všech podkladů). Pokud by ale v době platnosti garance úrokové sazby došlo ke snížení úrokové sazby, poskytne banka hypoteční úvěr za nižší úrokovou sazbu. Jinak v případě, že o Garanci úrokové sazby nebudete mít zájem, rozhodnou dobou je podání kompletní žádosti (návrhu) o úvěr vč. všech podkladů.
2) Ve smlouvě je obvykle min. doba oznámení 1 měsíc před koncem platnosti současné sazby, nicméně se většinou snažíme klienty o změně informovat o něco dříve. Během uvedené doby je možné stihnout vyřídit nový úvěr k refinancování stávajícího, záleží ale především na Vaší rychlosti, s jakou doložíte podklady nové bance. Nejsem ale přesvědčený o tom, že by se přechod k jiné bance nějak zvlášt vyplatil. Je totiž nutné počítat s novou administrativní zátěží (shánění podkladů, podání nové žádosti, ukončení vztahu se současnou bankou, příp. otevření nového běžného účtu atd.) a poplatky (za zpracování úvěru, odhad, výpisy z katastru...). Důkladně bych tedy zvážil, zda případná nabídka o nějkou tu desetinku nižší úrokové sazby opravdu převýší tyto komplikace a náklady.
(Zda nová banka při refinancování úvěru bude požadovat nový odhad, záleží na podmínkách konkrétní banky.)
David Sahula
(Poradce pro hypotéky)