Jako slovenský občan můžete získat běžnou hypotéku za podmínek uvedených v devizovém zákoně týkající se nabývání nemovitostí cizinci. Tedy je potřeba, abyste měl trvalý pobyt na území ČR nebo byl držitelem průkazu o povolení k pobytu pro státního příslušníka členského státu Evropských společenství. Případně je možné využít tzv. Hypotéky pro cizince (podrobnosti nalezente na
http://www.hypotecnibanka.cz/produkty-a-sluzby/produkty/uvery-pro-obcany/hypotecni-uver-pro-cizince/)
Ačkoliv Zákon o dluhopisech umožňuje, aby se zástava nacházela na území jakéhokoliv členského státu Evropské unie nebo jiného státu, tvořícího Evropský hospodářský prostor, praxe je jiná. České banky obvykle požadují kvůli právní a administrativní náročnosti, aby se zastavovaná nemovitost nacházela na území ČR.
Možnost akceptace příjmů ze zaměstnání na dobu určitou záleží na podmínkách dané banky. Konkrétně Hypoteční banka akceptuje i pracovní smlouvu na dobu určitou, a to v případě, že pracovní poměr u jednoho zaměstnavatele je sjednán na dobu delší než jeden rok. Je-li pracovní poměr kratší než jeden rok, pak musí být pracovní poměr u stejného zaměstnavatele alespoň jedenkrát obnoven. Do ukončení pracovního poměru musí v den podání žádosti o úvěr zbývat alespoň 3 měsíce. Klient je povinen po ukončení či uplynutí doby pracovního poměru na dobu určitou prokázat bance existenci nového nebo prodloužení stávajícího prac. poměru.
V případě problémů se splácením je nejdůležitější ihned kontaktovat banku a domluvit se na dalším postupu. Banka nemá zájem ihned prodávat Vaši nemovitost, to je až skutečné to poslední řešení, když všechna ostatní selžou. Banka Vám může pomoci formou poradenství, společným hledáním úspor či finančních zdrojů, poskytnutím určitého "oddychového času", vyjímečně a ve vhodných případech odklad splátek či přepracování úvěru (např. jeho prodloužení). V případě, kdy nelze předpokládat obnovení splácení (např. úmrtí hl. dlužníka) přichází na řadu např. splacení ze životní pojistky (pokud je uzavřena) či z výnosu dobrovolného prodeje nemovitosti, případně z dobrovolné či nedobrovolené dražby. Většina problémů se splácením se dle našich zkušeností podaří zdárně a pro klienta i banku přijatelně vyřešit. Nicméně je vhodné myslet na zadní kolečka, nejít při sjednávání úvěru úplně na doraz, ponechat si rezervu, vytvořit si úspory na překlenutí příp. horších časů, zvážit pojištění a samozřejmě se poradit např. s pracovníky banky.