Dobrý den,
jen tak ze zvědavosti by mě zajímalo, jak lze řešit případný rozchod (rozvod) partnerů během splácení hypotéky. Nemyslím majetkově (komu připadne byt, jaké vybavení atd.), ale spíš tím, že v hypoteční smlouvě by byli oba jako dlužníci, byt by zůstal jednomu z nich a ten druhý by se z té smlouvy chtěl vyvázat. Musí se pak místo něho zavázat zase někdo jiný nebo lze pak byt s hypotékou převést třeba prodat a převést dluh na třetí osobu?
Jak by se to dalo řešit, aby to pro banku bylo přijatelné?
Předem děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den, takové případy bohužel nastávají. Řešení jsou v podstatě taková, jaká zmiňujete ve svém dotazu.
1) Ten z partnerů, kterému připadne nemovitost, prokáže bance, že je sám schopen dále splácet hypotéku. V tomto případě, druhého z partnerů banka ze smlouvy vyváže.
2) bonita partnera není natolik dobrá, aby mohl sám splácet hypotéku, potom pokud druhý partner trvá na vyvázání z hypotéky, musí k hypotečnímu závazku přistoupit jiný spolužadatel.
3)nemovitost se prodá a nový majitel převezme splácení dluhu. Tady ale musím upozornit, že i tento nový majitel musí bance prokázat schopnost hypotéku splácet.
4)hypotéka může být jednorázově zcela splacena.Zde je však nutné počítat se smluvní pokutou za předčasné splacení hypotéky, které může být v řádu desetitisíců.
5) může být splacena pouze část hypotéky - zase smluvní pokuta.
Určitě by se našly i další možnosti. Já jsem se snažila popsat ty nejobvyklejší.
Přeji Vám, abyste se do podobné situace nikdy nedostala a zdravím Vás.
Jana Marenčáková
(Poradce pro hypotéky)