RE: Finanční tíseň a oddlužení

Dobrý den.
S manželem řešíme následující problém. Manželovi je 56,mě 53 let. Oba jsme měli práci. Já byla prodavačka,manžel řidič kamionu. V té době jsme si vzali půjčku na auto. Pak se nám situace v rodině zásadně změnila. Musela jsem ihned zůstat doma z práce a pečovat o 2letého vnuka, který mi byl soudem svěřen do péče a já nastoupila na mateřskou dovolenou.V této době jsme se rozhodli, že koupíme domeček a odstěhujeme z města na vesnici. Vzali jsme si hypotéku, část zaplatili v hotovosti a domek koupili. Jenže po půl roce náhle manžel vážně onemocněl, podstoupil těžkou operaci srdce a nyní čeká na vyřízení invalidniho důchodu. Mě v únoru ukončili mateřskou - vnukovi byli 4 roky a já jsem nyní na prac.úř. Pracovní příležitosti zde moc nejsou a jelikož mám vlastně malé dítě a vyšší věk, tak zatím není jiná možnost, než být na Ú.P.
Obě půjčky pravidelně splácíme, ale vzhledem k okolnostem, že já jsem na minimální podpoře, manžel na nemocenské, která mu tento měsíc končí a stále neví, kdy mu vypočítají inval.důchod, tak se dostáváme do velmi nepříjemné finanční situace. Bohužel jsme si při vyřizování půjčky-hypotéky, nezařídili pojištění pro případ nemoci.Vůbec nás to nenapadlo. Teď tedy řešíme problém, jak si plnit své závazky - 2 půčky a k tomu běžné výdaje na domácnost,SIPO...atd. Neradi by jsme o bydlení přišli, protože by jsme neměli kam jít a vnuk by asi skončil někde v ústavu. Ale už jsme opravdu vyčerpali všechny naše finanční prostředky. Proto se na Vás obracím s prosbou o radu, zda je možné nějak řešit tuto situaci. Zda vstoupit v jednání s Č.spoř. o úpravě splátek za domek a též i auta, ale to je u jiné banky, nebo zda existují jiné možnosti. Za odpověď Vám předem moc děkuji. J.E.
babička
25. 3. 2009 0:32

Odpověď

Dobrý den,

po přečtení Vašeho dotazu, kde popisujete svou nelehkou životní situaci, Vám doporučuji následující :

Spočítejte si kolik jsou Vaše měsíční příjmy a Vaše měsíční výdaje. Zůstane Vám nějaká částka, která Vám v měsíčním rozpočtu chybí. Zkuste tuto částku někde ušetřit, nebo zkuste prodat zbytné věci, aby Váš rozpočet byl vyrovnaný. Zkuste si sehnat brigádu, která tuto chybějící částku pokryje.

Za situace, kdy vlastníte dům je zde možnost, tento dům na přechodnou dobu pronajmout a vy si pronajmete levnější a menší byt. Posuďte také, jak se budou vyvíjet Vaše dluhy do budoucna, není-li lepší prodat Váš dům v současné situaci (po domluvě s bankou poskytující hypotéku) a ne čekat, až to bude popř. provádět exekutor ve dražbě. Na domě máte hypotéku a zároveň splácíte další půjčky. Jestliže se Vám blíží termín, kdy Vám končí období fixace hypotéky můžete zkusit hypotéku navýšit a zaplatit ostatní dluhy. Hypotéku si rovněž můžete se souhlasem banky prodloužit a tím snížit její splátky. Je to jen na domluvě s financující bankou popřípadě s nějakou jinou.

Co se týče Vašeho automobilu, je třeba zvážit k jakým účelům ho používáte a zda ho skutečně potřebujete. Jestliže automobil není nezbytně nutný, tak uvažujte o jeho prodeji. Jestliže provoz automobilu zatěžuje Váš rozpočet hodně, tak jej prodejte i pokud za auto utržíte o něco méně než je doplatek půjčky na auto (toto rozhodnutí je nutné odpovědně zvážit).

Dále si zajděte si na sociální a pracovní úřad a zjistěte si jestli nemáte nárok na nějakou další sociální dávku, kterou v současné době nepobíráte. S ČS určitě začněte komunikovat, popište svou situaci i jaký předpokládáte další vývoj své platební morálky a zkuste jim navrhnout své řešení dané situace.

Výše uvedené rady jsou obecné, abych Vám mohl poradit konkrétně potřebuji odpovědět na následující otázky.

Kolik je v součastné chvíli celkový příjem Vaši domácnosti?
Kolik měsíčně platíte na hypotéku, auto, provoz auta, a na Vaše ostatní dluhy? Každou částku prosím uveďte zvlášť.
Kolik jsou Vaše měsíční výdaje na stravu, domácnost a ostatní?
K jakému účelu používáte automobil?
Jakou současnou hodnotu (cena dosažená při rychlém prodeji) má automobil a kolik zbývá doplatit na splátkách?
Jakou součastnou hodnotu (cena dosažená při rychlém prodeji) má Váš dům a kolik zbývá doplatit na hypotéce, kdy Vám končí fixace úrokové sazby?
Máte uzavřené stavební nebo penzijní spoření a kolik je tam naspořeno?
Zde bych již doporučoval osobní kontakt s naší poradnou.
David Šmejkal (Poradce pro dluhy a zadlužení)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).