Jak dál?

Dobrý večer,
měla bych dotaz týkající se mých rodičů.Bohužel se dostali do velmi špatné a pro ně snad už neřešitelné situace.Proto jsme se zapojila do problému a snažím se jim pomoci v řešení.
Finančně to nejde.jsem na mateřské dovolené.Tak se jen snažím komunikovat společně s nimi s bankami u kterých mají dluhy.
Dluhy se dostaly až tak daleko, že byla uvalena exekuce na plat matky.Bylo ji strháno část výplaty.Ted bohužel přišla o práci.Jak se to bude řešit?Bude se strhávat i z peněz co dostane z Pracovního úřadu?Otec je dlouhodobě práce neschopný.S hledáním nové práce je to těžké.Matce je 45let a otci 50let.
Mají asi 400tis dluhů.Bankovní i nebankovní.(Ge Money,Homecredit, Triangl, Provident,Smart,dluhy u T-mobile)Potom rozpůjčováno od fyzických osob.
Já osobně neznám řešení.Pokouším se psát bankám o možnost splácet menší částky.Ovšem některé pohledávky už mají exekuční kanceláře.
Myslíte že by jim pomohl vyřešit situaci Insolvenční zákon či vyhlášení osobního bankrotu?
Bohužel rodiče si už neví rady.Je jasné,že se do problému dostali sami ovšem se z něj neumí nebo spíše nemůžou dostat.(nedostatek fin. prostředků).
Budu vděčná za každou případnou radu či připomínku.
Děkuji Eva
Eva
20. 3. 2009 23:16

Odpověď

Dobrý den,

Ano, exekutor bude srážet i z jiných příjmů - náhrady mzdy či platu a z podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci. Může přistoupit i ke srážkám odstupného, popř. obdobného plnění poskytnutého v souvislosti se skončením zaměstnání. Dle Vašeho popisu situace lze obecně říci, že oddlužení by mohlo být pro Vaši matku řešení. Podat návrh však bude moci až s novou pracovní smlouvou, po zkušební době.
Oddlužení upravuje Zákon o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon). Pro podání návrhu na oddlužení musí být dlužník fyzická osoba – nepodnikatel (nesmí mít žádné dluhy z podnikání) a nesmí být v uplynulých 5 letech trestán za trestný čin majetkové nebo hospodářské povahy.

Dále pak musí být dlužník v tzv. úpadku (nebo v hrozícím úpadku).
Dlužník je v úpadku,
a) jestliže má alespoň dva dluhy u různých věřitelů (tj. dva a více
věřitelů) a zároveň
b) má peněžité závazky déle jak 30 dnů po lhůtě splatnosti a zároveň
c) není schopen tyto závazky plnit

Pokud všechny zákonem uvedené podmínky jsou splněny, pak soud prohlásí, že se dlužník nachází v úpadku a začne se zabývat návrhem, aby bylo povoleno oddlužení, které může mít formu zpeněžení majetkové podstaty (prodej veškerého majetku) nebo plnění splátkového kalendáře po dobu 5 let (výši splátek určí soud). K tomu, aby soud povolil oddlužení, je nutné splnit zákonem stanovené podmínky (zejména předpoklad splacení min. 30% všech závazků, ledaže by některý věřitel souhlasil s nižším plněním).

Návrh na povolení oddlužení může na sebe podat jen dlužník. Povinou přílohou s podáním návrhu jsou doložené příjmy v uplynulých třech letech a prokázání, že dlužník je ze současných příjmů schopen uhradit minimálně 30% všech závazků. Dále je povinnou přílohou vypracovaný seznam závazků a majetku. Podrobné informace najdete na internetových stránkách http://www.insolvencni-zakon.cz (je zde i kalkulátor pro oddlužení formou splátek a srozumitelný výklad - oddíl " Desatero, které Vám pomůže“).

Pro podrobnější konzultaci Vašeho případu doporučuji osobní nebo telefonický kontakt s poradcem poradny.
David Šmejkal (Poradce pro dluhy a zadlužení)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).