Dá se s tím něco dělat?

Syn si před několika lety nadělal dluhy. Víc jak rok splácí pravidelně měsíčně věřiteli A částky podle splátkového kalendáře. Ještě mu zbývá 26 splátek. Nyní nastala komplikace v tom, že jiný věřitel B docílil exekuce na synovu mzdu. Z původních 9 tis. dluhu se během roku částka vyšplhala na více jak 40 tis. To znamená dlouhodobé splácení věřiteli B a nemožnost pokračovat ve splácení dluhu věřiteli A.
Ve hře zatím není kostlivec ve skříni - věřitel C. Až ze skříně vypadne, což může být kdykoli, bude vše ještě složitější, neboť s pravděpodobnou exekucí bude mít přednost věřitel C - stát má vždy přednost.
Syn nemá žádný majetek vyjma mobilní telefon a oblečení. Jeho čistá měsíční mzda činí 11 - 12 tis. V trvalém bydlišti už déle jak 2 roky nebydlí, ale nechce se odhlásit. Momentálně přebývá u své přítelkyně.
Má tahle situace nějaké řešení? Každá rada drahá.
Děkuji předem za odpověď.
abcd
19. 3. 2009 19:13

Odpověď

Dobrý den,
tak jak situaci popisujete, mi nepřipadá jako nejlepší řešení čekat, až třetí věřitel začne s exekucí. Doporučuji informovat všechny věřitele o stávající situaci a pokusit se dojednat s nimi splátkový kalendář tak, aby všichni byli uspokojováni poměrně. Zároveň by Váš syn měl zvážit všechny možnosti navýšení příjmu, aby doba pro zaplacení dluhů byla co nejkratší a pro věřitele-exekutory akceptovatelná. Pokud nedojde k dohodě, lze očekávat, že exekutoři přistoupí dalším způsobům provedení exekuce včetně prodeje movitých věcí, kterým by mohly být dotčeny i další osoby včetně Vás, pokud je u Vás syn trvale hlášen. Jestliže u Vás syn fakticky déle jak dva roky nebydlí, je možné, abyste mu trvalé bydliště zrušili vy. Jeho trvalé bydliště bude na adr. obecního úřadu. Doporuji zvážit i možnost oddlužení podle insolvenčního zákona. Za tímto účelem je možné přímo kontaktovat naši poradnu.
David Šmejkal (Poradce pro dluhy a zadlužení)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).