Mne vždycky přišlo, že mi poplatky musejí vzít podstatnou část výnosu podílového fondu, který pak pro mě nebude atraktivní. Nemám pravdu?
Jinak mohl byste prosím uvést nějaký příklad, výpočet, nějakého takového klasického výnosu, včetně započítání všech nákladů, poplatků, aby z toho bylo zřejmé, jaký je čistý výnos? Např. při hodnotě 100.000 za rok.
Odpověď
Poplatky samozřejmě nemohou být tak vysoké, aby byl výnos fondů nezajímavý – pak by fondy nikdo nekupoval.
Podílové fondy umožňují i drobným investorům, aby investovali s poměrně malými částkami na kapitálovém trhu. Při malých částkách by tito investoři buď nemohli investovat vůbec, protože by nedosáhli minimálního limitu investice, nebo by jejich investice byla zatížena velkými poplatky.
Podílový fond investuje ve velkém a může investice rozkládat do různých titulů a složení majetku fondu podle potřeby i měnit. To je pro investiční společnost, která fond řídí, spojeno s určitými náklady. Nejde jen o řízení portfolia fondu, ale i o vedení účetnictví, informační a kontrolní systémy a podobně. Další náklady, které fond hradí z majetku fondu, jsou poplatky depozitáři, který ze zákona sleduje a kontroluje, zda investování probíhá v souladu se zákonem a statutem fondu. Ve statutu naleznou podílníci konkrétní informace o tom, jaké náklady a v jaké velikosti fond hradí.
Uveďme příklad pro fond peněžního trhu. Zde se poplatky u českých investičních společností dnes pohybují kolem 0,5% z průměrné hodnoty majetku fondu a poplatek depozitáři bude činit asi 0,1%. Roční výnosy fondů peněžního trhu dnes po odpočtu těchto poplatků dosahují asi 2,6%. Po šesti měsících držení je tento výnos pro fyzické osoby nezdaněný. Přitom likvidita vložených prostředků je vysoká - výběr peněz trvá asi tři dny a kolísání hodnoty investice je minimální. Posuďte sám, jestli je pro vás takový výnos za takových atraktivní.
Petr Schůt
(Poradce pro podílové fondy)