Ptejte se Jana Vyskočila, daňového poradce. V oboru účetnictví a daní pracuje od roku 1996. Na jaře roku 2004 se stal daňovým poradcem. Jeho daňová a účetní kancelář se zabývá nejen daňovým poradenstvím, ale také vedením účetnictví, daňové evidence, mzdové agendy a dalším ekonomickým a podnikatelským poradenstvím.
Poradna je uzavřena, nelze vkládat nové dotazy.
-
daň z příjmu fyz. osob - upřesnění vlastních přijmů
Vážený pane Vyskočile,
obracím se na Vás s prosbou o radu, týkající se daňového přiznání mojí manželky. Manželka byla zaměstnána v loňském roce od 1.1. do 30.6., ale od 1.1. byla v pracovní neschopnosti (rizikové těhotenství) a pobírala nemocenskou. V posledním měsíci ji podnik proplatil nevybranou dovolenou. Před a po narození dcery pobírala peněžitou pomoc v mateřství a pred koncem roku už pouze rodičovský přispěvek. Jiné příjmy neměla. Chci se tedy zeptat, co z následujících položek spadá do vlastních přijmů pro výpočet daně z příjmu:
-částka pobíraná během prac. neschopnosti - nemocenská
-částka pobíraná během mateřské dovolené - pomoc v mateřství
-částka pobíraná během rodičovské dovolené - rodičovský příspěvek
-částka za proplacenou nečerpanou dovolenou
-porodné
Domnívám se, že se započítává pouze proplacená dovolená. Pokud ano, manželka bude zřejmě daňové přiznání podávat, neboť hrubý příjem za proplacenou dovolenou byl cca 15500Kč.
Kdo může v tomto případě uplatnit odpočet nezdanitelné častky u manželky - manželka 38040Kč nebo já za manželku 21720Kč, protože její příjem byl nižší než 38040Kč, anebo odpočet můžeme uplatnit oba dva?
Děkuji za odpoveď, L. Bažant, Pardubice
-
odecitatelne polozky
dobry den, prosim o poradu a dovoluji si mit dva dotazy:
1. moje partnerka je od kvetna 2004 na materske dovol. Dite se nam narodilo v cervenci, nevim zda v jeji materske je obsazeno nejake danove zvyhodneni na vyziv.dite, jsem OSVC a zijeme ve spol. domacnosti, mohu si uplatnit odpocet na toto dite za 6 mesicu za lonsky rok?
2. jsem rozvedeny a platim pomerne velke vyzivne na 2 deti, ktere jsou v peci manzelky, tim se tedy podilim mozna vice nez polovinou na jejich vyzive, presto si pry nemohu uplatnit zadny danovy odpocet. pripada mi to ponekud nelogicke. cely dan odpocet si uplatnuje byv manzelka i kdyz vyzivu deti celou zdaleka nezajistuje.
jak se to da prosim zduvodnit?
dekuji za radu. ivan.
-
odpisy nemovitostí
Dobrý den,
lze v průběhu odpisování nemovitostí měnit výši odpisů na základě nového (vyššího) znaleckého posudku? Jak správné postupovat?
Děkuji.
M. Mazánková
-
přivýdělek starobního důchodce
Dobrý den,
měla bych dotaz na možnost přivýdělku starobního důchodce, který si za rok přivydělá do 15000,- ročně. Podle § 38g o daních z přijmu
není povinnen na tuto částku podávat daňové přiznání a tudíž lze
to chápat jako, že není nutné do této výše přivýdělek danit?
Prosím o upřesnění této problematiky či správný výklad §38g.
Děkuji D.Janderová
-
Dobrý den pane Vyskočile
Pracoval jsem jako obchodní zástupce pojišťovny a v roce 2002 jsem ukončil činnost.V průběhu této doby byla část provizí odváděna na takzvané Kauční konto,ze kterého byly odúčtovávány částky při stornování pojištění klientem.Doba ručení za mnou sjednané pojistné smlouvy skončila v roce 2004 a celý zůstatek mi byl zaslán na můj účet.
Je tento příjem jiným příjmem podle paragrafu 10 ? Nebo je to příjem podle par.7 ,ikdyž už mám od roku 2002 podnikání ukončeno?
Prosím poraďte. Děkuji Steller
-
Daň dcery-studentky
Dobrý den,
dcera odjela loni na letní brigádu do zahraničí. S odjezdem měla výdaje (zprostředkování agenturou, náklady na cestu, ubytování, pojištění...). Musí na příjmy podat daňové přiznání a jak uplatní náklady? Je studentka řádného studia na VŠ.
-
Minimální daň
V roce 2004 jsem podnikal od 1.1 do 31.3 S minimálním ziskem ( 1000,- Kč ) potom jsem pozastavil podnikání a od této doby jsem v registraci ÚP.
Dotaz 1 : Týká se mě minimální základ daně ( zákon praví , že se netýká těch kteří ukončí podnikatelskou činnost ) považuje se za takovéto ukončení i přerušení .Pakliže ano , jak vyplnit bod 2C Přílohy č.1 DAP.
Dotaz 2 : Základní nezdanitelná částka je v tomto případě v plné výši, či jen její poměrná část za tři měsíce ??
Děkuji
-
Obecné daňové osvobození
Prosím o vysvětlení.Obecné daňové osvobození-se vtahují mj.na pojistné za sociální a zdravotní pojištění .
Je jasné , že se týto položky dávají do výdajů , během celého roku , ale jak jinak mám chápat to obecné daňové osvobození?
Do odečitatelných položek od minimálního vym. základu si pojistné nemohu dát do odečtu.
Prosím o vysvětlení a předem děkuji
Hložánková Romana
-
Daň z dohody o provedení práce
Dobrý den, mám tento dotaz:
Brigádník měl v roce 2004 uzavřenou jedinou dohodu o provedení práce s měsíčním příjmem do 4.000 Kč zdaňovaným srážkovou daní.
"Prohlášení" u zaměstnavatele nepodepsal.
Může si podat daňové přiznání, v němž by využil odečitatelné
položky a dosáhl tak vrácení části daně ?
Děkuji.
-
pronájem bytu nikoliv po celý rok 2004
DOTAZ
K DAŇOVÉMU PŘIZNÁNÍ FYZICKÉ OSOBY BEZ ŽL PRONAJÍMAJÍCÍ BYT
Jsem fyzická osoba bez ŽL
• s dílčím základem daně ze závislé činnosti podle § 6 zákona
• a k tomu vykazuji dílčí základ daně z příjmu fyzických osob z pronájmu dle § 9 zákona.
DOTAZ:
Pokud jsem v roce 2004 pronajímala tento byt pouze část roku a výdaje neuplatňuji procentem z příjmů, nýbrž skutečnými výdaji,
mohu do těchto výdajů zahrnout i výdaje spojené s bytem (např. paušál za energie, odvoz odpadků, výtah, úklid společných prostor apod. i za období, kdy jsem byt nepronajímala, ale připravovala k užívání budoucím nájemníkům?
Příklad:
byt jsem pronajímala pouze 8 měsíců v roce,
po celý rok jsem však musela hradit poplatky za služby spojené s bytem.
Mohu uplatnit výdaje spojené s bytem za celé zdaňovací období, tj. celý rok či pouze za část roku, po níž byl byt pronajímán?
Děkuji za odpověď.
Lenka Novotná