Daň z příjmů a daňové přiznání

Ptejte se Jana Vyskočila, daňového poradce, na vše, co se týká daně z příjmů a podávání daňového přiznání.

V poradně odpovídá

  • Jan Vyskočil

    (Poradce pro daně)
    Ze společnosti Aterra
Poradna je uzavřena, nelze vkládat nové dotazy.

Dotazy

  • ZDANENÌ DUCHODU

    Dobrý vecer pane Vyskocil, prosím Vás zdvorile o radu.
    Posledních 24 roku ziji v Rakousku a prístí rok se chystám na odchod do duchodu - také na eventuelní návrat do CR jako duchodce. Moje výse duchodu bude znacne prekracovat odpocet 162.000,- korun a moje rozhodnutí se stehováním závisí také od toho, zdali budu muset velmi tezce získanou výsi penze jeste jednou a to dosti brutálne zdanit. Penzi jsem získal poctivou prací v 10 - 12 hodinových pracovních dnech, casto bez prestávky. Po odchodu v roce 1981 mi CS stát veskerý majetek odcizil a jeste me odsoudil k 18 mesícum vezení za prestupek, který je dnes absolutní samozrejmostí pro kazdého obcana - totiz za touhu po trosce svobody. Uprimne receno, jaksi se mi nechce verit, ze bych se mel ted, po tom vsem, jeste o moji penzi delit se státem, který se o ni zádným zpusobem nepricinil, eventuelne mi dluzí jeste znacnou cástku v zabaveném majetku.
    Penzi, kterou v Rakousku dostanu, bude samozrejme uz jednou zdanená. Zajímalo by me, pokud vzniká povinnost dalsího zdanení, jestli se nedá neco zachránit tím, ze bych se v CR prihlásil jako rakouský státní obcan - mám totiz obe obcanství - a tudíz bych snad ani nemel s FÚ nic spolecného.
    Prosím Vás zdvorile o podání zprávy, nejlépe prímo na tuto adresu, kde lezí pravda a co se dá v této veci delat. Opravdu je to pro me dulezité, z jedné strany bych se chtel vrátit domu, z druhé strany bych se ale nemohl se zdanením smírit a radeji zustal, ac nerad a zatrpklý v cizine.
    Dekuji predem a pozdravuji, Fr. Pospísil
    Pospísil
    16. 3. 2006 20:57
  • příjem drzitele starobniho duchodu

    Prosim o informaci, jak je to s dani z prijmu u osoby, ktera pobira starobni duchod (celkem 96000) a v roce 2005 mela k tomuto prijem celkem 14800 na zaklade zivnostenskeho listu. Je stale osvobozen od placeni dane z prijmu ze zakladu 14800 (v minulych letech tomu tak bylo) a nespada do tzv. minimalni dane?
    S diky
    16. 3. 2006 19:32
  • náklady uplatnění paušálem

    Dobrý den,
    ráda bych zjistila svou situaci, jsem OSVČ a zprostředkovávám obchod. Mohu si uplatnit náklady paušálem i když mně na účet přichází má provize ponížena o zápočet za zboží? Existuje vůbec nějaké omezení, kdy nemohu uplatňovat náklady paušálem?
    Ještě jeden dotaz, pokud nevedu podvojné účetnictví, je můj příjem konkrétní částka, kterou obdržím na účet (i když je ponížena o zápočet za zboží) nebo musím přičíst částku za zboží?
    Děkuji za odpověd
    16. 3. 2006 18:34
  • náklady uplatnění paušálem

    Dobrý den,
    ráda bych zjistila svou situaci, jsem OSVČ a zprostředkovávám obchod. Mohu si uplatnit náklady paušálem i když mně na účet přichází má provize ponížena o zápočet za zboží? Existuje vůbec nějaké omezení, kdy nemohu uplatňovat náklady paušálem?
    Ještě jeden dotaz, pokud nevedu podvojné účetnictví, je můj příjem konkrétní částka, kterou obdržím na účet (i když je ponížena o zápočet za zboží) nebo musím přičíst částku za zboží?
    Děkuji za odpověd
    16. 3. 2006 18:30
  • přerušení činnosti

    Dobrý den,

    měla bych jeden dotaz ohledně daní při přerušení činnosti. Táta podniká v autodopravě, ale v roce 2005 měl činnost přerušenou. Prodal ale auto, které měl vedené v účetnictví a to je jeho jediný příjem v roce 2005. Podle mne by měl podat daňové přiznání. Je to tak nebo ne? Děkuji za odpověď.

    N.Kalová
    Niki
    16. 3. 2006 16:53
  • Daň z příjmu a ztráta

    Dobrý den?
    Potřebovala bych poradit se strátou v podnikání. Jaká bude daň z příjmu jestliže OSVČ měla za rok 2005 příjmy cca 114 500,-, výdaje 153 000,-, pojištění bylo cca 26 000,-. Došlo tedy ke ztrátě. Při vypńování přiznání jsem se do toho zamotala prosím poraďte jak vypočítat daň z příjmu v případě ztráty.

    Předem velice děkuji

    Roubínková
    16. 3. 2006 15:46
  • Spol.zdanění

    Dobrý den,
    ještě k dotazu výše- manželka podává daňové přiznání v obou případech?Děkuji Klímová
    16. 3. 2006 14:59
  • Společné zdanění manželů

    Dobrý den,
    manžel je OSVČ,ale za rok 2005 mu vychází rozdíl mezi příjmy a výdaji,tj.základ daně v mínusu.
    manželka 1-9/2005 na MD, 9-12/2005 evidovaná na ÚP, dvě děti.
    Jak vypočítat daň pokud je podnikatel v mínusu-jedná se o minimální daň? Lze v tomto případě uplatnit společné zdanění manželů. Pokud nelze, manžel uplatní na manželku snížení základu daně 21720 a slevu na dani na děti 2x6000? Děkuji za odpověď. Klímová
    16. 3. 2006 14:27
  • Záloha na daň z příjmů u důchodců

    Dobrý den, přividělávám si při důchodu. Dříve jsem platil zálohu na daň z příjmů dle Zákona 586/92Sb. Od letošního roku prý došlo ke změně. Zašlete prosím výši zálohy a odkaz na nový zákon. Děkuji P.
    16. 3. 2006 13:34
  • daň z pronájmu bytu

    Dobrý den,
    rodiče pronajímají od srpna 2005 byt v os.vl.Za pronájem si do konce roku přivydělali 25.000,-.Jak mají postupovat při vyplňování daňového přiznání? Oba jsou zaměsnáni a daňe jim spravuje zaměstnavatel.
    Předem děkuji A.V.
    16. 3. 2006 13:26
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).