Ptejte se Jana Vyskočila, daňového poradce, na vše, co se týká daně z příjmů a podávání daňového přiznání.
Poradna je uzavřena, nelze vkládat nové dotazy.
-
důchod - nezdanitelná částka
Dobrý den.
Dělám společné zdanění manželů. Manželka v roce 2005 pobírala částečný invalidní důchod a jiný příjem neměla. Je důchod počítán jako sociální dávka nebo příjem? Důchod za rok 2005 přesáhl částku 38040 Kč. Pokud je to příjem, tak si manžel nemůže uplatnit nezdanitelnou častku na vyživovanou manželku, ale pokud je to soc. dávka, tak by nejspíš uplatnovat na manželku nezd. částku mohl. Můžete mi to někdo objanit?
Děkuji Petra
-
2.odečet úroků
Ještě jednou dobrý den,teď jsem zjistila, že prakticky na stejnou otázku jste odpovídal 6.3.06 "můžete" jak ale přesvědčit FÚ, když se mi to za hodinu včera nepovedlo a šla jsem odtud s tím, že vím, že nic nevím? Nováková
-
dotaz
Dobry den,
chtela bych se zeptat - v roce 2005 jsem pracovala jeden den a vydelala jsem si 354,- hrubého. Jelikoz jsem zamestnavateli nevyhovovala, ukoncili jsme pracovni pomer a nyni jsem na pracovnim urade. Mam take podat priznani dane z prijmu nebo nemusim. Predem dekuji za odpoved. S pozdravem Fialova
-
odpočet úroků
Dobrý den,po včerejší anbázi na FÚ se zoufale snažím najít odpověď.
Klient má uzavřenou smlouvu o poskytnutí úvěru a meziúvěru ze stavebního spoření na koupi bytu a modernizaci.Účastníky smlouvy(dlužníky)jsou klient,jeho manželka a jeho matka.Klient se svojí manželkou mají v předmětné nemovitosti trvalé bydliště a jsou zapsáni na listu vlastnictví (SJM).Matka bydlí jinde a ani není spoluvlastník.Máme k dispozici 3 potvrzení o zaplacených úrocích
(na jednu smlouvu),na všech je uvedeno stejné číslo smlouvy.Domníván se, že veškeré úroky si může uplatnit klient, matka podepíše čestné prohlášení, že úroky neuplatňuje, u manželky, vzhledem ke společnému zdanění to podle mne není nutné.Při konzultaci se správcem daně mi ale bylo sděleno,že vzhledem k tomu, že matka nesdílí s klientem společnou domácnost, je potřeba veškeré úroky rozdělit na polovinu (dvě domácnosti), a teprve tuto polovinu si klient může uplatnit.I když čtu §15 stále dokola,nikde mi tento postup nevyplývá.Správce daně se opírá o předposlední větu §15,odst.8 ....téže domácnosti.Já se domnívám, že tato věta má úplně jiný význam a když už bychom měli nějak odečet krátit, tak snad jen tak, že úroky, které jsou na potvrzení matky neuplatníme,ale děleno dvěma ?!
Moc děkuji za odpověď.Marie Nováková
-
daň z pronájmu polí.
Prosím o sdělení, jak řešit tento problém:
V minulosti byl plátcem daně z nemovitosti uživatel pole. To znamená, že pronajímatel dostal nájemné a z něho zaplatil daň stanovenou procentní sazbou.
Nyní byla povinnost platit daň z nemovitosti převedena na majitele pozemku. Jistě je možné tuto daň zavést do nákladů, ale pak není možné stanovit daň z pronájmu pozemků procentní sazbou.
Stanovení daně procentní sazbou vede k tomu, že daň je vyšší než v minulých letech. Nájemné za pole je nízké a daň z nemovitosti tvoří významnou složku.
Chtěl bych, abych mohl daň z příjmu stanovit procentní sazbou a přitom daň z nemovitosti uvést někde jine, respektive o tuto daň snížit příjem. Lze to provést? Nebo jak jinak vyhovět předpisům o dani z příjmu?
Tato otázka musí zajímat všechny pronajímatele polí, kterých je v současné době v zemi velké množství. Zemědělská družstva hospodaří na pronajatých polích.
Děkuji
S úctou
Ing. Jaromír Karský
-
minimální daň
Dobrý den, prosím o radu:
Syn po přerušení živnostenského podnikání (přerušení trvalo rok a půl) začal znovu podnikat v červenci 2005, v říjnu a listopadu byl nemocen a jeho příjmy byly nižší než výdaje – podnikal tedy se ztrátou. Je povinen za rok 2005 platit minimální daň? Daňové přiznání podal a minimální daň zaplatil. Je možné v případě, že nebyl povinen tuto daň platit, podat žádost o vrácení přeplatku?
Děkuji za pomoc
Zuzana Sedláčková
-
příjem za výzkum (obor medicina)
Dobrý den,
žádám Vás, zda byste mi mohl odpovědět na následující dotaz.
Lékař má příjem ze zahraníčí za testování nových léků (je to výzkum
nové léčby)Tento příjem bude danit podle §10.
Mám dojem, že se na tyto přijmy vztahuje nějaké osvobození nebo nižší sazba daně. Je to tak?
Děkuji Vám za odpověď.
-
Daň z příjmů a daňové přiznání
Dobrý den,
pronajal jsem celý družstevní byt (s písemným souhlasem družstva)podnájemníkovi na 1 rok. Družstvu splácím v pravidelných měsíčních splátkách po dobu 10let další členský podíl. Po 10letech přejde dům s bytovými jednotkami a pozemkem do vlastnictví družstva. Mohu si zmíněnou měsíční splátku zahrnout do nákladů k ostatním nákladům za užívání bytu pro výpočet daně z příjmů fyzické osoby? Za vaši odpověď děkuji.
-
Daň za více období
Mám příjmy podle par. 7 odst. 2 písm d) ZDPFO, a to z činnosti správce konkursní podstaty. V roce 2005 jsem inkasoval u třech konkursů zálohy na odměnu správce, všechny konkursy probíhají již více než-li pět let. Mohu např. u dvou záloh využít rozložení příjmů na více let a u jedné zálohy nikoliv a zahrnout ji celou do roku 2005? Při rozložení všech záloh na pět let bych nesplnil limit minimální daně. Děkuji za odpověď.
-
Výpočet mzdy
Dobrý večer, vím, že to přímo nesouvisí s podáváním daňového přiznání,ale ráda bych si ověřila výpočet čisté mzdy. Dcera je zaměstnaná na dohodu o pracovní činnosti do 90 hodin měsíčně. Hrubá mzda činí 3012,- Kč, jako vyměřovací základ pro sociální pojištění je uvedena částka 3012,-Kč a výpočet 241 Kč, ale pro zdavotní pojištění je uvedena částka 7570,- a vypočtený odvod 751,- Kč. Když jem si prováděla orientační výpočet mzdy na tomto portálu, tak mi vyšel celkový odvod na pojištění 377,- Kč. Ráda bych se v tom trochu orientovala jak je to vlastně správně.
Omlouvám se a jsem s pozdravem
Hartmannová