Ptejte se Jana Vyskočila, daňového poradce, na vše, co se týká daně z příjmů a podávání daňového přiznání.
Poradna je uzavřena, nelze vkládat nové dotazy.
-
Společné zdanění manželů
Já i manželka pracujeme u tzv. velkých organizací. Manželka byla v době od 1.1.2005 do 28.2.2005 v pracovní neschopnosti a od 1.3.2005 nastoupila na mateřskou dovolenou. Peněžitou pomoc v mateřství pobírala až do 12.9.2005, kdy začala pobírat rodičovský příspěvek. Protože bychom rádi uplatnili společné zdanění, rád bych se Vás zeptal, zda-li příjmy plynoucí manželce před pobíráním rodičovského příspěvku (tj. nemocenské dávky a peněžitá pomoc v mateřství) se do daňového přiznání taky musí zahrnout (event. do kterého řádku DP)? Zaměstnavatel jí potvrdil pouze příjem za proplacenou dovolenou.
-
Daň z pronájmu
Dobrý den ,
podáváme s manželkou společné daňové přiznání , každý máme pouze jednu závislou výdělečnou činnost . Jsem vlastník zemědělské půdy ( ne manželka ) , která je pronajatá v ZD a to platí nájem ve výši cca 2500 Kč ročně . Otázka zní : musím tuto částku uvádět do DAP příloha č.2 nebo je to osvobozeno .
V případě , že příjem se musí uvést , lze uvést i nějaké nákladové položky ?
Děkuji . R.H.
-
Priznani a dohoda o provedeni prace
Dobrý den,
mám hlavní pracovní poměr a kromě něj ještě smlouvu s jinou firmou o dohodě o provedení práce. Mám tedy dva různé přijmy, hlavní a vedlejší. Vyplňuji daňové přiznání a nevím, zda na druhou stránku,kde by měli být uvedeny celkové přijmy od všech zaměstnavatelů musím vyplnit jak hlavní tak i vedlejší příjem. Nebo je to špatně a musím vedlejší příjem (dohoda o provedení práce) uvést v příloze č.1 a nemýchat oba přijmy do druhé strany DP?. Vím, že vedlejší příjem mám daněn 15% a ty za mě odvádí zaměstnavatel. Musím mít od něho potvrzení o zaplacení daně, nebo dává potvrzení zaměstnavatel na daňové přiznání? Od prvního zaměst. vyúčtování mám, ale druhý(dohoda o provedení práce) mi tvrdí,že to musí potvrdit na DP.Tak nevím co je správně.Prosím o zodpovězení otázek.
Děkuji V.Dytrych
-
Příjem v ČR u nonrezidenta.
Dobrý den,
přes několikahodinové prohledávání internetu a čtení zákonů si nejsem schopen poradit s daňovým přiznáním, můžete prosím pomoci?
Na začátku roku 2005 jsem bydlel u rodičů v ČR a přivydělával si jako OSVČ (nevedl jsem účetnictví, hodlal jsem uplatnit výdaje procentem z příjmu, bylo to jen takové podnikání na přivýdělek). 20. června jsem odjel do Velké Británie s úmyslem strávit zde prázdniny a vrátit se k provozování živnosti. Byla mi však nabídnuta zajímavá práce a proto jsem se rozhodl se nevracet do ČR. Pouze jsem během třídení návštěvy v září přerušil živnost a odhlásil se od VZP a sociálního zabezpečení.
Ze zákoníku jsem pochopil, že nejsem daňovým rezidentem ČŘ a proto budu zdaňovat jen příjmy z ČR. Je mi však nejasná řada věcí. Musím povině vyplňovat kolonku 29a - výše celosvětových příjmů (případně je někde návod jak tyto příjmy vypočítat)? Vyrozuměl jsem jakousi souvislost s tím, zda mám 90% příjmu v ČR - což rozhodně nemám. Mohu/musím odečíst základní nezdanitelnou částku? Mohu si odpočítat pojistné, které jsem v ČR zaplatil? Pokud bych to odpočítal, tak jsem ve ztrátě - co s tím? Musím vyplňovat přílohu 3? Můžete mi prosím poskytnout nějaký stručný návod?
P.S. Upřímně lituji, že jsem se pustil do podnikání kvůli kterému se musím mořit s tímhletím, přestože mé příjmy přesáhly jen o mizerných pár tisíc to, co jsem zaplatil VZP a sociálce. Pokud mohu s Vámi jako daňovým poradcem spolupracovat po internetu aniž bych musel letět do ČR, rád se s Vámi dohodnu na finančním vyrovnání pokud to za mě uděláte.
Děkuji, Jan
-
babička a sleva na dani za dítě
Dobrý den,
žiji s moji dcerou ve společné domácnosti s mými rodiči. Já pobírám rodičovský příspěvek, z podnikání mám za rok 2005 zisk 11 tis. Druh má zdanitelné příjmy, ale nemůže uplatnit slevu na dani, protože nežijeme ve společné domácnosti. Může na moje dítě uplatnit slevu moje matka - babička dcery? Jaká potvrzení musí doložit?
Předem děkuji za odpověď.
-
mateřská
Dobrý den,
pracuji jako OSVČ - mou hlavní prac.náplní je nákup - prodej. Ke konci září loňského roku jsem nastoupila na mateřskou dovolenou.
1) Účetnictví mi vychází ztrátově, tudíž povinnost zaplatit min.daň - zajímá mě jestli tuto mohu pokrátit o poslední kvartál, kdy jsem již nepracovala.
2) Jak postupovat s náklady, které se objevili až po nastoupení na mat.dovolenou - úhrada fa za zboží, platba silniční daně, pov.ručení a hav.pojistka, výpisy z banky, atd... + v roce 2004 jsem si pořídila hotově os.automobil, na který uplatňuji 4-leté zrychlené odepisování - mám v tomto případě nárok na 100%odpisu nebo jen 75? v případě že se po uplynutí mateřské rozhodnu ŽL pozastavit, kdy budu pokračovat v odpisování, bude-li to ještě možné?
Děkuji
-
Výnos z pronájmu
Dobrý den,
mé příjmy z pronájmu nebytových prostor činily za rok 2005 4968 Kč.
Musím tento (malý) příjem uvést v daňovém přiznání (příloha č. 2)?
Děkuji předem za odpověď.
Jan Krupička
-
Daň z pronájmu
Dobrý den,
prosím o radu s daní z pronájmu:
1. pronajímáme byt v osobním vlastnictví 1. rok. Stačí vyplnit přílohu č. 2 nebo jsou třeba další přílohy, např. nájemní smlouva a výpis z katastru nemovitostí ?
2. lze do výdajů na řádku 202 zahrnout "inkaso", tzn. příspěvky do fondu oprav, elektřinu, plyn atd ?
Děkuji, Hora.
-
příjem ze zahraničí
Potřebovala bych vědět jak zdanit příjem ze zahraničí. Syn byl zaměstnán do 30.9.2005 v ČR. Od 1.11.2005 měl příjmy ze zaměstnání v Německu. Je ženatý 6 měsíců a má 2 leté dítě. Podle jaké sazby mám přepočítat kurz EURA.Jak mám vyplnit daňové přiznání, v příloze 3. Jako příklad příjmy u nás 200000, pojistné 25000,daň 21000, v Německu 6750 Eura, pojistné 1500 Eura, dań 400. Děkuji za odpoveď,
již jsem navštívila FÚ ale tam mi neporadili, a daňový poradce, kterého jsem navštívila mi sdělil, že nedělá příjmy ze zahraničí. Děkuji za odpoveď
-
DPH
Kam v účetnictví zařadit platbu DPH nebo vrácené DPH ?
Děkuji předem za radu.