Proč stále existuje daň z nemovitostí?

Dobrý den,

proč stále existuje daň z nemovitostí, když správa a výběr této daně
má v některých krajích vyšší náklady než jaké z této daně realizuje kraj příjem? To mi připadá jako zvrácenost a pomsta vůči majitelům nemovitostí. Upozorňuji, že odpověď, že celerepublikově ale tato daň přeci jen má pro stát větší výnosy než náklady je naprosto zcestná, protože daň není odůvodnitelná tehdy, pokud jsou její výnosy vyšší než náklady, ale pouze pokud jsou výrazně vyšší. Vyberete-li totiž od občanů 100 jednotek daně a 80 na tento výběr vynaložíte, pak by 20 těchto pěněžních jednotek muselo být použito krajem tak, aby společnosti prospělo více, než 100 původních jednotek v rukách jednotlivců...Samozřejmě zanedbávám všelijaké substituční efekty, které však hrají ještě více ve prospěch mého názoru. Děkuji za upřímnou odpověď!
Petr
15. 1. 2006 21:34

Odpověď

Obecně rozšířeným omylem je, že daň z nemovitostí plyne do rozpočtu státu či krajů. Není tomu tak a celý výnos daně z nemovitostí se převádí do rozpočtů obcí, které jsou jediným příjemcem této daně. I tyto relativně malé finanční prostředky jsou cenným zdrojem obecních rozpočtů, zvláště u malých obcí.
Skutečně objektivní posouzení výběru daně z nemovitostí, a koneckonců daní vůbec, by vyžadovalo podstatně více místa než mu tato poradna může poskytnout, podrobný rozbor všech činností správců daně a jejich nákladovosti, což přísluší specializovaným odborníkům. Obecně lze však konstatovat, že efektivita vybírání této daně je výrazně vyšší, než Vámi uváděná čísla.
Daň z nemovitostí je trvalou součástí daňových systémů i v těch nejvyspělejších státech, kde se také, stejně jako u nás, hledají cesty k jejímu efektivnějšímu vybírání.
Jindřich Klestil (Poradce pro silniční daň)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).