Dobrý den,
V roce 2001 jsme zkolaudovali novostavbu rodinného domu. Až dosud jsme ho používali jen k rekreačním účelům, ale od letošního roku v něm bude trvale bydlet zletilý syn. Můžeme uplatnit osvobození od daně z nemovitostí podle paragrafu 9 písm. g. Jestliže ano, jaké doklady musíme předložít?
Jiný dotaz: Na listu vlastnictví máme uvedeno, že pozemky jsou v zjednodušené evidenci, nic víc. Do jaké kategorie (A,B,C, atd.) je máme zařadit při vyplňování přiznání k dani z nemovitostí.
Děkuji
Odpověď
1) Podle ustanovení § 9 odst. 1 písm. g) zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitostí, ve znění pozd. předpisů, jsou od daně ze staveb na dobu 15 let, počínaje rokem následujícím po vydání kolaudačního rozhodnutí, osvobozeny novostavby obytných domů ve vlastnictví fyzických osob a byty ve vlastnictví fyzických osob v novostavbách obytných domů. Podmínkou osvobození je, že slouží trvalému bydlení vlastníka nebo osob blízkých.
Stavba Vašeho domu byla zkolaudována v roce 2001, a proto je možno uplatnit nárok na uvedené osvobození do zdaňovacího období roku 2016 včetně, avšak pouze na ta zdaňovací období, v nichž dům slouží k trvalému bydlení Vás nebo osob blízkých (tj. např. Vašeho syna). Jestliže se tedy Váš syn do domu nastěhuje v průběhu letošního roku, můžete uplatnit nárok na uvedené osvobození poprvé na zdaňovací období roku 2007. Pokud však Váš syn v domě trvale bydlel již k 1.1.2006, bylo by možno nárok na osvobození uplatnit již
na rok 2006, neboť přiznání k dani z nemovitostí se podává podle stavu k 1.lednu zdaňovacího období.
2)Pozemky, které jsou v katastru nemovitostí evidovány zjednodušeným způsobem, jsou identifikovány pouze na základě tzv. srovnávacího sestavení parcel, zpracovaného katastrálním úřadem, aniž by parcely bývalého pozemkového katastru byly v současném katastru nemovitostí evidovány s druhem pozemku. Tento stav je katastrálními úřady postupně odstraňován při obnově katastrálního operátu, kdy jsou upřesňovány výměry a kvality jednotlivých parcel, které jsou následně v katastru zapsány s příslušným druhem a využitím pozemku. Do té doby je nutno vycházet z dostupných podkladů, tj. ze zmíněného srovnávacího sestavení parcel, případně dalších podkladů, které má zpravidla k dispozici dosavadní uživatel, respektive nájemce pozemků. Z Vašeho dotazu není bohužel zřejmé, zda a jak byl dosud pozemek obhospodařován, zda byl zdaňován, a kdo byl poplatníkem daně. Ve většině případů na takovýchto pozemcích hospodařila nebo i nadále jako nájemci hospodaří zemědělská družstva nebo jiné zemědělské podniky. Tyto subjekty mají zpravidla potřebné podklady k dispozici a doporučuji je proto nejprve kontaktovat.
Jindřich Klestil
(Poradce pro silniční daň)