Dovoluji se Vás zeptat na problematiku spoluúčasti. Je v rámci kompletního komerčního cestovního pojištění ( tzv. pojištění léčebných výloh v zahraničí ) hrazena i případná spoluúčast, která je v jednotlivých zemích EU různá ? Myslím si ,že ano.
Příklad: ambulantní ošetření v EU cena 50Euro ( spoluúčast 10 Euro ), český pacient u lékaře-je požadováno zaplatit v hotovosti 50Euro a lékař mu vystaví účet na 50Euro a následně po návratu do ČR proplatí příslušná pojišťovna ( která uzavřela s pac. smlouvu ) 50Euro v kurzu dle data zaplacení? Je to tak, jak píši?
Druhý dotaz směřuji na problematiku celkových nákladů pojistné události dle smluvního rozdělení /tisíce, statisíce a miliony /. Pokud je v rámci komerčního cestovního pojištění již tato částka vyčerpána / např. urgentní operace a pobyt na JIP a náročná vyšetření- a není z lékařského hlediska vhodný transport do ČR /, lze uplatnit ekonomicky Nařízení Rady EEC 1408/71 a 574/72 - v budoucnu tzv. Evropský průkaz zdravotního pojištění ( účast v systému veřejného zdravotního pojištění dle místa pobytu a zaměstnání /. Jaká je posloupnost případné ekonomické úhrady celkových nákladů 2 mil korun / např. komerční poj kryje 1,25 mil korun /. Sám si myslím, že nejdříve 1,25 z komerčního a zbytek z veřejného ? Děkuji za přesnou odpověď.
Odpověď
Ad1/ Pokud si sjednáte komerční cestovní pojištění, toto pojištění zahrnuje kompletní ošetření a úkony s tím spojené z náhlého onemocnění nebo úrazu, který se stane klientovi v zahraničí.
Ad2/ Přesně tak, pokud má klient sjednáno komerční cestovní pojištění a pojistná částka je vyčerpána, lze v plnění dále pokračovat z veřejného zdravotního pojištění.
Monika Brandštetrová
(Poradce pro cestovní pojištění)