Titulek reklamního článku vůbec obsahu článku neodpovídá. Příště by to chtělo sladit...
A ještě si dovolím podotknout, že na refinancování Modré pyramidy není nutné brát si přehypoteční úvěr. Jsou banky, které na refinancování Modré pyramidy mají upravenou metodiku, takže se použije klasická hypotéka.
Když to shrnu, řešení u Sberbank nebylo pro klientku nejlepší a úrokové náklady předhypotečního úvěru byly naprosto zbytečné.
@V.Švorba: a prozradíte nám detail té metodiky? Zákon o dluhopisech říká jasně, že před čerpáním musí být vloženo zástavní právo. Když vloží, dostanou pokutu. Metodika nesmí odporovat zákonu.
Pravda, o odstaveček níže je, že pokud pohledávka původního zástavního práva zanikne při čerpání nové hypotéky, považuje se nemovitost za nezatíženou...
Trochu jsem váš příspěvek nepochopil.
Píšete, že musí být vloženo a pak že když vloží, že dostanou pokutu....
Který paragraf a odstavec máte na mysli?
V Zákonu o dluhopisech žádná zmínka o katastru nemovitostí není.
http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-190
Ale co se týká metodiky, tak je to jednoduché, podepíše se úvěrová smlouva, podepíše se zástavní smlouva. Peníze se pošlou do Modré pyramidy, úvěr tak je splacen a v době od 7 dnů do 30 dnů po doplacení úvěru od MP má klient povinnost vložit zástavní smlouvu na katastr. Menší katastry pak zapíší zástavní právo obvykle do 30 dnů.
Paragraf 28/3 výše jmenovaného zákona:
"Úvěr se považuje za hypoteční úvěr dnem vzniku právních účinků zástavního práva. Pro účely krytí hypotečních zástavních listů lze pohledávku z hypotečního úvěru nebo její část použít teprve dnem, kdy se emitent hypotečních zástavních listů o právních účincích vzniku zástavního práva k nemovité věci dozví."
Tj napřed vklad zástavního práva a potom čerpání. U předhypotečních úvěrů je právě toto pořadí otočené, což je jejich zásadní výhoda. A právě jak to píšete vy, jedná se předhypoteční.
Ne, zástavní smlouva na nemovitost je platná až ve chvíli, kdy je v katastru. Do té doby to může být smlouva, ale nikoliv zástavní. Pokud by došlo k soudu, tak se můžete domáhat náhrady škody, vrácení peněz atd., ale nemovitost nemáte šanci získat, protože ta je zastavena až dnem zápisu do katastru.
hlodá však ve mne červík pochybností, zda tento článek popisuje skutečně reálnou situaci nebo má zostudit konkrétní stavební spořitelnu. Nebo všechny spořitelny.
Předně: pokud si sjednám úvěr u konkrétní finanční instituce, řeším s ní své záležitosti. Když nebudu mít na splácení, tak nepůjdu k bance, kterou můžou mít klienti rádi, ale dohodnu si splátkový kalendář s mým věřitelem.
Jsem-li zodpovědný, neberu si přeci další úvěry, zvláště spotřebitelský, který není rozhodně levný. Pokud si jej přesto chci vzít, tak se porozhlédnu po trhu. Zrovna Modrá nabízí úvěry bez zajištění za bezkonkureční úrokovou sazbu...
Nevidím jediný racionální důvod, proč se obracet na finančního "nezávislého experta" nota bene z Partners....
A jestli je meritem článku nesouhlas spořitelny s vystavením potvrzení PRO refinancující banku, že může zástavit nemovitost jako další v pořadí, no tak ať mi pisatelka ukáže, který zákon toto nařizuje.
Odpovím si sám: žádný; je to zavedená praxe, kterou Modrá zjevně v obraně proti tunelování jejího portfolia "experty na finance" odmítá pochopitelně akceptovat.
Takže o čem ten článek vlastně je?
Refinancoval jsem úvěr ze stavebního spoření od Lišky vych... hypotékou. Žádný souhlas pro další zástavu jsem od ní nepotřeboval, od hypotéční banky jsem dostal návrh na vklad zástavního práva, katastr ho v pohodě zapsal, hypotéční banka splatila úvěr, Liška vych... poslala návrh na zrušení svého zástavního práva, katastr ho v pohodě zapsal...
Možná to bude i poměrem úvěru k ceně nemovitosti, starý a nový úvěr dohromady činily cca 70% odhadní ceny, ale žádný souhlas pro refinancující banku jsem prostě nepotřeboval.
To je o tom, na koho narazíte a jak se chováte. Čím agresivnější a arogantnější jste, tím větší šanci na úspěch máte. Ono i v článku je to zmíněno - případný soudní spor vyhrajete, ale bude trvat tak dva roky a to se řadě lidí nechce a raději platí. Pokud ale spořitelně/bance dáte jasně najevo, že se s nima bavit nebudete, platit nehodláte a ať se s vámi soudí, tak zpravidla sami ustoupí. Jsou si své slabé pozice vědomi a soudem a exekucí spíše vyhrožují, než že by do toho nakonec doopravdy šli.
Žádný zákon to samozřejmě nenařizuje, ale jak je vidno (nejen z tohoto článku), konkurenční finanční instituce již našli cestičky, jak si s těmito obstrukcemi poradit.
A nevím, co je to "tunelování portfolia", pokud jsou dnes na trhu nabídky klidně 3x výhodnější. Mít úsporu v řádu desítek tisíc ročně, tak já osobně tomu také nějaký ten čas věnuji.
Ano, stavební spořitelny dnes využívají veškeré možnosti, které jim dávají VOP, jenže v posledních zhruba dvou letech brutálně narušují důvěru svých klientů ve svou transparentnost a důvěryhodnost a tento produkt odsuzují k postupnému zániku, který asi ovšem samy tuší a tak jim nevadí, že jejich renomé klesá ke dnu, důležité je udržet si splácející klienty (a drahé překlenováky dělají cca. 85% rozpůjčovanýc peněz) co nejdéle.
I v případě překlenováků byla agenty stavebek halasně propagována možnost jejich splacení kdykoliv, i když VOP zněly "se souhlasem", který teď ovšem až na výjimky nedávají.
Pane Svasku, chování MP v případě, že chce klient optimalizovat svůj úvěr , patří někam doprostřed, pokud srovnáváme stavební spořitelny.
ČS a RSTS se chovají ke svým klientům slušně a umožní jim refinancovat.
MP dělá obrovské obstrukce, ale když jste vytrvalý, dá se to refinancovat.
ČMSS refinancovat neumožňuje a pokud ano, sankce je značná.
WSS je zřejmě nejhorší, protože neumožňuje refinancovat a pokud ano, tak za extrémně vysokou sankci...
Ja mel s Modrou pyramidou taktez velke problemy.
A to jsem jim nic nedluzil, jen jsem si chtel ukoncit stavebko, ktera byla jiz 4 roky po limitu a mel jsem tam pres 200.000, ktere jsem chtel vyuzit na vybaveni bytu.
A voala, penize mi dat odmitli, bud uzavru novou smlouvu, coz jsem odmitl a dostanu penize do 30dnu, nebo zaplatim silenou sumu neco pres 20.000 ... a nebo si 3-4 mesice pockam.
Jeste ze jsem penize nutne nepotreboval ... po tehle zkusenostech jsem byl 100% rozhodnut uz nemit s modrou pyramidou ani KB nic spolecneho, zrusil jsem tam i bezny ucet a presel k bankam, kde nebyly poplatky. KB ani Modre Pyramide jiz neverim a jak se ukazuje, delaji i jine podrazy a dopousteji se vydirani klientu, misto toho, aby zlevnili, takze s vyderaci ja neobchoduji.
Při dnešních spořících tarifech klienti (při vkladu do 1000 Kč měsíčně) na úrocích od stavební spořitelny nezískají ani částku, která by kryla náklady (poplatky za vedení účtu, vstupní poplatek, daně z úroků). Po 6 letech spoření se spořícím tarifem 1% pak klient zjistí, že si spořitelna ukousla i z připsané státní podpory...Peníze zamknuté na 6 let a při vkladech do 1000 Kč měsíčně nedostane klient ani celou státní podporu. A pokud si klient vezme překlenovací úvěr tak má opravdu tímto efektivním způsobem dospořovat...?? A do té doby než se propracuje ke stavebnímu úvěru jen platit dokola úroky z překlenováku?