Mám zato, že i PR články (nic proti nim a nic proti investicím) by měly podávat nejen pravdivé, ale také přiměřeně komplexní informace ;-) Takže si dovolím komentovat následující:
Pakliže si tedy vezmeme jako příklad doktora, který 6 let studoval vysokou školu, tak leč jeho příjmy budou nadprůměrné, čeká jej zhruba podobný důchod jako jeho vrstevníka, který se vyučil a pracoval za výrazně nižší plat, ale více let. A to i když byl druhý jmenovaný několik měsíců evidovaný na úřadu práce a měl nárok na podporu, tato doba se totiž do odpracovaných let započítává také.
Uvedené tvrzení je 100% pravdivé jen za předpokladu, že budoucí či případně již dostudovaný pan doktor (obecně kdokoli, kdo něco studoval) se smíří s uvedeným a nic neudělá. Nicméně existuje možnost platit si dobrovolné důchodové pojištění a speciálně pro dobu studia po r. 2010 platí, že je možno je platit jak průběžně během studia, tak jednorázově nebo v několika platbách, a to i kdykoli v budoucnu, tedy i po dostudování. Letos je minimální pojistné 2724 Kč měsíčně, tedy 32688 Kč za rok.
Rozumím tomu, že to není vyloženě malá částka, nicméně na druhé straně v r. 2020 byla průměrná mzda lékařů v nestátních zařízeních cca 61200 Kč a plat ve státních zařízeních 95700 Kč, takže i u těch hůře placených by se těch 4,45 % měsíční hrubé mzdy na doplacení pojištění za dobu studia, které ten příjem umožnilo, zřejmě dalo najít ;-).
Samozřejmě, starobní důchod je pro studenta a/nebo čerstvého absolventa docela vzdálená věc, ale ono se to týká i například důchodů invalidních (či nedej bože pozůstalostních), a to může dostihnout i mladého a absolventa VŠ dříve, než se naděje.
(Řešil jsem v minulém roce velmi nízký ID III. stupně u absolventky VŠ, který po doplacení pojištění a přepočtu vzrostl o cca 59 %, repektive o 4527 Kč. A to už je docela znát.)
Po patnáctileté evidenci na ÚP se mě úřednice zeptala, jestli si hledám práci? Odpověděl jsem, že ne, že si žádám o důchod a tím pádem se mi příjem zvýšil o zhruba sto tisíc za rok. Nyní můžu také žádat příspěvek na bydlení, protože se sleduje jen příjem domácnosti a nevadí, když vlastníte více nemovitostí, což se pro nárok na dávku nesleduje...